10 закритих міст Росії, існуючих зараз

  1. Железногорськ
  2. Ціолковський
  3. мирний
  4. Капустін Яр
  5. Снежинськ
  6. Краснознаменск
  7. острівний
  8. Сєвєроморськ
  9. Саров
  10. Озерськ

У період холодної війни Радянський Союз почав посилено займатися розробкою ядерної зброї. Відразу після того як американці скинули атомні бомби на Хіросіму і Нагасакі за рішенням Політбюро був створений спеціальний комітет, який відстежував розвиток ядерної зброї. Дев'ятого квітня 1946 року по рішенню Ради Міністрів заснували Конструкторське бюро-11, його завданням було розробити перше ядерне зброю, спираючись на досвід американців. Були створені спеціальні центри, куди залучили велику кількість фахівців, деякі з них загинули через радіоактивні вибухів. Так з'явилися закриті міста, всього їх було 44, а деякі з них дожили до наших днів і вже відсвяткували п'ятдесятирічний ювілей. Територія цих населених пунктів огороджена колючим дротом, тут цілодобово чергує озброєний патруль, а щоб потрапити в місто, потрібно отримати перепустку. Рівень життя в таких містах вище, а безпека завжди на високому рівні. Але за краще життя доводиться платити обмеженням волі.

Железногорськ

У період холодної війни Радянський Союз почав посилено займатися розробкою ядерної зброї

У Желєзногорську займаються збагаченням урану

Це місто знаходиться в Красноярському краї, на березі річки Кан, а його населення всього 66 тис. Чоловік. Його побудували в кінці 50-х, тут планували збагачувати уран для радянської ядерної зброї. У Желєзногорська було кодове ім'я, його називали Красноярськ-45. Тільки на початку 90-ті він з'явився на карті Росії і став називатися справжнім ім'ям.

Сьогодні звідси йдуть поставки урану для реакторів електростанцій на експорт. Третина російського збагаченого урану проводиться в Желєзногорську. Тут також виділяють ізотопи з 9 різних елементів. У 1997 році Росія і США уклали договір на поставку збагаченого урану, за яким США зобов'язується купувати низькозбагачений уран, отриманий з високозбагаченого.

Ціолковський

Ціолковський обслуговує космодром Східний

Це місто знаходиться в Амурській області. Ціолковський, кодове ім'я Вільний-18, заклали в 1961 році, тут знаходилася база інтерконтинентальних балістичних ракет. За офіційними даними сьогодні тут живуть всього 6 тис. Чоловік. Місто працює на космодром Східний, це нове місце запуску космічних об'єктів, його призначення - знизити залежність Росії від космодрому Байконур, який після розпаду СРСР залишився на території Казахстану. Назва Ціолковський місто отримало тільки в 2015 році за рішенням президента Росії на честь вченого К. Е. Ціолковського, який присвятив життя вивченню космосу і ракетобудування, він написав кілька сотень робіт про польоти в космос, надихаючи послідовників на процвітання радянської космонавтики.

мирний

У Мирному є космодром

Це місто з'явився в 1960 році на заході Архангельської області як місце запуску балістичних ракет. Кілька років по тому, тут з'явився космопорт Плесецьк. Перша згадка в пресі про Мирному з'явилося тільки в 1983 році. На сьогоднішній день тут проживають 30 тис. Чоловік, дістатися сюди можна на поїзді або на літаку. Не так давно за наказом президента Росії з космодрому Плесецьк запустили штучний супутник, який вміє визначати місце розташування балістичних ракет, це було зроблено у відповідь на наростаюче напруження з боку Північної Кореї.

Капустін Яр

Капустін Яр багато чого побачив

Капустін Яр заснували як полігон відразу після закінчення Великої Вітчизняної. У жовтні 1946 року сюди приземлилася перша радянська балістична ракета. У період з 1957 по 1961 рік тут провели 5 випробувань ядерної зброї малої потужності. На заході про існування цього міста дізналися завдяки шпигунам. У 1966 році тут з'явився космодром, в наш час тут розробляють нові технології. На території міста кілька разів бачили НЛО, через що його називають «Російським Розуеле» і «Російської зоною 51».

Снежинськ

Челябінська область багата на закриті міста

Снежинськ заснували в 1957 році, спочатку він називався Челябінськ-50. Він знаходиться в Челябінській області, неподалік від озера Сінара і обслуговує російський центр Російської ядерної програми. Майже відразу після заснування Снежинска тут провели випробування термоядерного пристрою. А в 1997 році тут з'явився американський суперкомп'ютер.

Населення в місті невелика, всього 49 тис. Осіб, з радянських часів тут залишилися тунелі, вентиляційні труби і дивні споруди. Місто знаходиться під охороною, його історія та наявність радянських артефактів викликає інтерес у іноземців, але екскурсії в місто поки заборонені.

Краснознаменск

У Краснознам'янська знаходиться центр управління польотами

Краснознаменск знаходиться недалеко від Москви, тут розташований запасний центр управління польотами і основний центр повітряно-космічної розвідки. До 1994 року Краснознаменск називався Голицино-2. Сьогодні тут проживають 39 тис. Чоловік. Ходили чутки, що звідси запускали супутників-шпигунів, але вони не підтвердилися.

острівний

Сьогодні в цьому місті живуть 2 тис. Осіб

Місто Острівний, кодове ім'я Гремиха, знаходиться в Мурманської області, недалеко від Північного Льодовитого океану, цей населений пункт відрізаний від світу, там немає ні автомагістралі, ні залізниці. Дістатися сюди можна по морю або по повітрю. Це місто з'явився ще в 1915 році, за радянських часів тут обслуговувалися атомні підводні човни. За даними на 2002 рік тут проживало 5032 людини, а в 2010 році чисельність населення скоротилася майже вдвічі. Як і у всіх інших закритих містах, під час Холодної війни зарплати тут були вище на 20%, і умови життя теж були краще, ніж в інших містах СРСР.

Сєвєроморськ

У 1984 році в Сєвероморську стався страшний вибух

Сєвєроморськ, також відомий як Ваєнга, вперше з'явився в 1896 році, він знаходиться на Кольському півострові, на узбережжі Баренцевого моря. Сєвєроморськ називають столицею російського північного флоту. Кілька військових споруд були зведені тут в 1934 році, їх активно використовували під час Другої світової війни. Статус закритого міста Сєвєроморськ отримав в 1996 році за наказом президента Бориса Єльцина.

У травні 1984 року в військовому порту Североморська вибухнув склад боєприпасів. За різними даними загинули від 200 до 300 осіб, згоріла половина боєприпасів. Місто продовжує працювати як база для північного флоту і сьогодні, його населення налічує 50 тис. Чоловік.

Саров

На території Сарова був монастир

Цей населений пункт розташувався на південний схід від Москви, його назвали в честь монастиря, який колись стояв на місці міста. У 1923 році монастир закрили, під час Великої Вітчизняної в його будівлях були фабрики з виробництва ракет. Статус закритого міста і кодове ім'я Арзамас-16 Саров отримав в 1946 році, коли тут почали виробляти ядерну зброю.

Територія міста обгороджена й охороняється військовими, щоб потрапити всередину, потрібен пропуск, він може бути разовим, тимчасовим або постійним. Простому туристові сюди потрапити непросто, особливо іноземцеві. Населення міста 90 тис. Чоловік, тут є музей атомних бомб і ядерний центр Російської Федерації.

Озерськ

У Озерське є завод з виробництва урану

Ще один закритий місто Челябінської області, з кодовим ім'ям Челябінськ-40 або Сороківка, заснували в 1947 році, пізніше перейменували в Челябінськ-65. Безпосередня близькість з заводом Маяк, де виробляють уран і плутоній, зробила Озерськ батьківщиною програми в області ядерної зброї, через яку місцеві жителі зазнали опромінення. У період з 1945 по 1957 Маяк регулярно скидав радіоактивні відходи на прилеглі території.

У 1957 році вибухнуло сховище ядерних відходів, тонни радіоактивних речовин виявилися на поверхні, ця катастрофа сталася якраз між Фукусімою і Чорнобилем. Крім того, відходи скидали прямо в річку, вона до цих пір забруднена. У місті проживають 82 тис. Жителів. У 2016 році вийшов документальний фільм «Сороківка» про життя місцевих жителів.

Якщо після прочитання цієї статті вам захотілося хоч одним оком подивитися за паркан закритого міста, то все в ваших руках. Сьогодні тільки в деяких містах залишилися паркани і колючий дріт, в інші зробили вільний доступ.