3D-друк в Україні: де, звідки, як і за скільки

  1. технології
  2. матеріали
  3. Послуги в Україні

25 Мая, 2015 року, 16:30

4901

Ринок тривимірного друку стрімко розвивається: сьогодні невеликі принтери використовуються при створенні штучних кінцівок , Невеликих деталей і запасних частин для різних механічних пристроїв. З недавнього часу послугами швидкої друку користуються навіть астронавти на МКС. Але що з себе представляє 3D-друк в Україні? AIN.UA спробував розібратися в цьому питанні.

технології

За даними українських «друкарів» з 3dprinter.org.ua , Більшу частину сьогоднішнього вітчизняного ринку представляє FDM-друк, також звана методом наплавлення. Технологія вже застаріває і є продовжувачем звичайної струминного друку на папері: головка принтера їздить по поверхні, залишаючи краплі розплавленого пластику відповідно до моделі. Такий метод є найдешевшим і найпростішим з наявних, проте до нього є багато запитань з приводу точності і якості роботи. Вартість кілограма матеріалу (пластика) - близько 800 грн. Вартість друку можна розрахувати на даній сторінці (Буде потрібно stl-модель вироби), але без розрахунків слід виходити з ціни в 5-10 гривень за кожен грам. На домашньому ж принтері витрати будуть майже в п'ять разів менше. Час роботи з виробом масою до 300 грам становить близько доби. Ціни на принтери коливаються від 12 000 гривень (вітчизняні збірки) до сотень тисяч. Незважаючи на мінуси, FDM залишається найзручнішою і вигідною технологією друку, в тому числі в домашніх умовах.

Другий метод друку - SLF, або стереолітографія Другий метод друку - SLF, або стереолітографія. Вона використовується значно рідше, проте забезпечує набагато більш високу точність кінцевої моделі. Затвердіння матеріалу (фотополімера) відбувається поступово, поверхня пересувної платформи з вихідним матеріалом обробляється лазерним променем: шар необхідної форми «запікається», і прилипає до платформи знизу. Але результат, незважаючи на більш високу (ніж в FDM) точність, виходить крихким. Мале різноманітність кольорів, дорогі матеріали і труднощі в обслуговуванні роблять SLF набагато менш вигідною, особливо якщо мова йде про домашню друку.

матеріали

У сучасній друку зазвичай використовується ABS (термопластична смола) і PLA (полілактид). Другий матеріал набагато швидше застигає, при цьому не вимагаючи під час роботи такої високої температури, як ABS. Зазвичай вироби з такого пластика трохи прозорі. Так як при виготовленні полілактиду використовуються рослинні матеріали, готові моделі біологічно безпечні і схильні до розкладання з часом. PLA дешевше, і краще використовувати цей вид пластику саме в домашній друку, особливо для проб і експериментів. Вартість однієї бобіни PLA - від 700 до 1200 грн.

Так як ABS довше охолоджується, на етапі охолодження можливі деформації Так як ABS довше охолоджується, на етапі охолодження можливі деформації. Зате готова модель виходить міцною: ABS-вироби використовують при створенні механічних пристроїв, що вимагають міцних деталей. Смола використовується частіше в промислової друку, але більш досвідчені любителі домашнього принтинга теж вибирають її. Одна бобина якісного ABS обійдеться українському покупцеві від 800 до 1400 гривень.

Послуги в Україні

Крім домашніх розробок ентузіастів , Українські інженери з Kwambio найближчим часом почнуть серійне виробництво власного 3D-принтера UNIQUE One. Півроку тому вони ж запустили тестування свого інтернет-магазину 3D-моделей. Сервіс допоможе уніфікувати проекти, привести все до єдиного стандарту, забезпечити користувача зручним інструментом для друку - почати роботу можна буде прямо з сайту.

На сайті Prusa I3UA представлені зібрані в Україні принтери, вартість яких (від 17000 до 23000 грн) нижче, ніж при замовленні з-за кордону. Ще два хороших принтера можна замовити на іншому сайті тієї ж компанії. Ціна - $ 2000 і $ 5000. Назвати такий продукт повністю вітчизняною розробкою можна, однак те, що вони збираються в Україні, дозволяє значно знизити ціну.

З популярних ресурсів, де можна як замовити друк моделі, так і придбати принтери, комплектуючі та матеріали, найчастіше користувачі зупиняються на   3dprinter   (Київ, Харків, Львів, Дніпропетровськ),   3dreams   (Київ, Харків),   3d-mag   (Київ) З популярних ресурсів, де можна як замовити друк моделі, так і придбати принтери, комплектуючі та матеріали, найчастіше користувачі зупиняються на 3dprinter (Київ, Харків, Львів, Дніпропетровськ), 3dreams (Київ, Харків), 3d-mag (Київ). Останній надає можливість придбати вже надруковані моделі - вази, підставки, аксесуари.

За словами представника 3dprinter, в місяць компанія виконує близько 30 замовлень. На жаль, обвал валюти вже опустив ціни до межі окупності, так що про зниження вартості роботи говорити доведеться нескоро.

Український 3D-принтер UNIQUE One

Галузь, хоч і повільно, але розвивається. З'являються нові розробки, чималий внесок роблять ентузіасти і любителі. А то, що в Україні з'являються дійсно передові розробки на кшталт kwambio, вселяє віру в швидке зростання ринку і поліпшення якості вітчизняної 3D-друку.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.

Але що з себе представляє 3D-друк в Україні?
Помітили помилку?