Азовська війна: Які сили кинула Росія проти України на море

Конфлікт на Азовському морі назрівав давно, але зараз має всі передумови для того, щоб перерости в даний військове протистояння Конфлікт на Азовському морі назрівав давно, але зараз має всі передумови для того, щоб перерости в даний військове протистояння   Фото - ЕРА   Depo

Фото - ЕРА

Depo.ua продовжує відстежувати ситуацію на Азовському морі. Не так давно ми писали про провокації, які здійснюють російські військові поблизу українського Бердянська. Однак, судячи з усього, ситуація має всі шанси придбати набагато більш серйозні масштаби.

Читайте також: Азовська війна: Що робити Україні з російською агресією в Азовському морі .

Але, як то кажуть, чому бути, того не минути. Проблема є, і треба не ховатися від неї, а готуватися до її вирішення. Якщо доведеться - то і військовим шляхом.

Отже, давайте спробуємо з'ясувати, які саме сили кинув Путін на український Азов і що може їм протиставити Україна.

російські сили

Що стосується Росії, то вона в Азовському морі представлена ​​прикордонними частинами ФСБ і військово-морськими силами Чорноморського флоту загальною кількістю близько 40 одиниць корабельно-катерного флоту.

Також станом на сьогодні відомо, що Росія по внутрішнім водам додатково перекинула з Каспійського в Азовське море два броньованих катери проекту "Джміль" і один сторожовий катер "Гриф".

Крім цього, в Чорне море з тієї ж Каспійської флотилії були перекинуті і два малих ракетних кораблі "Буян-М", озброєні крилатими ракетами "Калібр", які здатні вражати наземні цілі на відстані до 1400 км і морські цілі на відстані до 300 км ( найбільша довжина Азовського моря - 343 км, ширина - 231 км).

Фото - ЕРА

українські сили

На жаль, Україна не має в Азовському морі частин Військово-морських сил (ВМС України). Нашу частину акваторії захищає тільки Маріупольський загін Морської охорони Державної прикордонної служби України (ДПСУ), який після анексії Криму в 2014 році поповнився плавзасобами Керчинської загону.

У складі Маріупольського загону знаходяться тільки два корабля, з яких тільки один має артилерійське озброєння. Крім цього, у маріупольських прикордонників є 5 катерів і 11 малих катерів. Як можна здогадатися, стан більшості з них залишає бажати кращого.

Як можна здогадатися, стан більшості з них залишає бажати кращого

Фото - George Chernilevsky, Вікіпедія

Так, за станом на сьогодні в Азовському морі між Україною і Росією ведеться "холодна війна" малих швидкісних катерів, збройних кулеметно-гарматним озброєнням. І тут варто згадати про те, що наша держава в останні роки намагалося розвивати так званий "москітний флот", штампуючи річкові ракетні катери "Гюрза-М". В принципі, вони цілком могли б стати в нагоді і на Азовському "мілководдя".

Але і тут є проблема: за станом на сьогодні виготовлено шість таких катерів, однак до складу ВМС України введені поки тільки два: "Аккерман" і "Бердянськ" (ще в 2016-м), тоді як "Вишгород", "Кременчук", "Лубни" і "Нікополь" до сих пір знаходяться на випробуваннях.

Крім того, для нас ситуація ускладнюється тим, що Росія при необхідності може посилити свій військовий контингент за рахунок кораблів Чорноморського флоту і перекинути по внутрішнім водам катера з Каспійського моря, тоді як Україна після зведення Кримського моста, по суті, не може переправити в Азовське море водним шляхом жодного військового корабля, крім уже наявних.

Тому для нас залишаються тільки два основних шляхи посилення своєї військової присутності на Азові: терміново модернізувати наявний "металобрухт" в доках Маріуполя або Бердянська і / або перекидати в Азовське море бойові катери з інших місць несення служби за допомогою залізниці або великогабаритної транспортної авіації.

А з іншого боку, зараз ВМС України мають в своєму розпорядженні всього 9 справних бойових, а також допоміжні небойові суду. Тому навіть якби ми мали можливість перекинути кораблі в Азовське море, все одно надійно захищати Маріуполь і Приазов'я було б, по суті, нічим.

Читайте також: Інструмент "Айленд": Як Україна може виграти від тактики НАТО в Чорному морі .

Однак не все втрачено. Є ще один варіант, більш дієвий і ефективний з усіх точок зору. Йдеться про потужний військовому кораблі ВМС США або іншої країни НАТО, озброєний ракетами дальнього радіусу дії, який увійшов би в Чорне море "з метою недопущення ескалації конфлікту". Власне, подібний трюк американці вже виконували - 7 березня 2014 року ця зробив авіаносець "Джордж Буш", і тоді це дещо заспокоїло агресора.

До речі, за дивним збігом обставин, активність росіян в Азовському морі збіглася за часом з виходом з Чорного моря ракетних есмінців ВМС США - USS Carney DDG-64 і USS Ross DDG 71, які брали участь в ракетних ударах по Сирії.

Власне, як би не було гірко це усвідомлювати, але за станом на сьогодні захистити Україну з моря можуть тільки військові союзники шляхом відповідного тиску на Росію. Можна ще посилити сухопутні війська ЗСУ в Приазов'ї, однак, як показує досвід тієї ж Сирії, від крилатих ракет з моря це не дуже захистить.