Азовське море віджимає Росія: під загрозою і інші порти, Чорне море, Керченська протока, Маріуполь, Бердянськ, новини України, Оглядач 30 листопада

  1. Україна втрачає Азов?
  2. Що робити Україні?
  3. Дивіться відео на тему

Після недільного інциденту, 25 листопада, в районі Керченської протоки, коли російські прикордонники захопили три українські кораблі , РФ вирішила повністю заблокувати Азовське море для проходу українських та іноземних суден, що йдуть або виходять з портів Маріуполя і Бердянська.

OBOZREVATEL вирішив запитати у військових експертів і міжнародників, що задумала РФ, чому під загрозою і Чорне море, як блокада вплине на Україну.

Україна втрачає Азов?

Про повній блокаді Азовського моря на своїй сторінці в Facebook повідомив міністр інфраструктури України Володимир Омелян. Посилаючись на оперативну інформацію, він заявив, що в очікуванні входу в Азовське море знаходяться 18 судів, 4 з яких направляються в порт Бердянська і 14 - в маріупольський.

"На вихід з Азовського в Чорне море також стоїть черга: з порту Бердянська не можуть вийти 3 судна, з порту Маріуполя - 6. Ще 8 суден стоять біля причалів в портах. Загалом заблокованими залишаються 35 суден", - розповів Омелян.

Насправді це наймасштабніша затримка українських кораблів з квітня 2018 року, коли Росія почала зупиняти українські судна для перевірок, тим самим знижуючи економічну привабливість українських портів в Азовському морі.

З тих пір українська влада всіляко намагалася привернути увагу світових партнерів до цієї проблеми, але, схоже, реакція Заходу була досить жорсткою, щоб вплинути на Росію.

В цьому випадку виникає питання - а чи не втратила Україна контроль над Азовським море? На думку екс-заступника начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенанта запасу Ігоря Романенка, речі потрібно називати своїми іменами. "Ми не можемо пройти ні звідси, ні сюди, Кремль вже контролює Азовське море", - заявив він OBOZREVATEL .

Український генерал зазначає, що збитки від блокади несе не тільки Україна, але і Європа, і інші країни, які везуть свою продукцію в азовські порти.

"Путін вже закрив Азовське море військово та економічно для України. Втрати починають нести і ті держави, які з нами торгують. І ці країни можуть дати симетричну відповідь - обмежити свої заходи в порти Росії. Але поки вони цього не роблять. А Путін дивиться, що все йому сходить з рук, і продовжить утримувати таку ситуацію в Азовському морі ", - сказав Романенко.

Екс-спікер Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов повідомив, що збиток від дій РФ колосальний. Найбільше постраждають портові міста - Маріуполь і Бердянськ, адже життя людей цих населених пунктів так чи інакше пов'язана з морськими перевезеннями.

"Вони не лише працюють в портах, а й на підприємствах, продукція яких переміщається морськими шляхами до країн світу. Але в будь-якому випадку такі дії, спрямовані на зниження рівня економічних можливостей регіону, це прямий поштовх до того, щоб створювати критичні умови для жителів, що в свою чергу може привести до певних протестних настроїв і може стати черговою підставою для того, щоб на цих територіях поширювалися ідеї "русского мира".

У свою чергу український дипломат і керівник фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко вважає, що Російська Федерація може влаштувати блокаду набагато більшого рівня. Він рекомендує звернути увагу на Чорне море, і зробити все можливе, щоб там не повторилася азовський сценарій.

"Зараз вже більше треба думати не про Азовське море, а про Чорне. Тому що в його північно-західній частині може скластися така ситуація. Вже сьогодні росіяни використовують свою перевагу на море в військових засобах, наявність вкрадених у нас вишок по видобутку газу для створення військових плацдармів. і для створення можливості перешкоджати судноплавству і в цьому регіоні. і тепер нам треба добре подумати, щоб ця ситуація не повторилася в значно більших масштабах ", - пояснив OBOZREVATEL дипломат.

і тепер нам треба добре подумати, щоб ця ситуація не повторилася в значно більших масштабах , - пояснив   OBOZREVATEL   дипломат

Російський прикордонний катер

Що робити Україні?

На жаль, за словами опитаних OBOZREVATEL експертів, можливостей у нашої країни вирішити це питання не так і багато. За словами Яременка, в цій ситуації немає негайних рятувальних рецептів, які допомогли б швидко розблокувати Азов.

"Україна повинна для себе розібратися в цій ситуації, які є варіанти. Я думаю, що тут в будь-якому випадку треба готуватися до того, що ми не можемо розраховувати на використання Керченської протоки для торгового мореплавання. І треба вирішувати питання, яким чином замінити експортні маршрути . Треба скласти правову позицію, політичну позицію, військову стратегію по ситуації в Азовському морі ", - вважає дипломат.

Єдиною надією, як вважають Селезньов і Романенко, може бути допомога наших західних партнерів. Багато в чому саме їх тверда позиція і конкретні дії допоможуть поставити РФ на місце і відкрити прохід для українських судів через Керченську протоку.

Дивіться відео на тему

"На сьогоднішній день військової можливості вирішення ситуації немає. Це питання потрібно вирішувати дипломатично за допомогою міжнародних майданчиків. На цьому тижні повинен відбутися саміт G20 в Аргентині. Можливо, там вдасться вирішити це питання. Хоча, на жаль, не дуже критична і сильна реакція у представників ЄС, які висловлюють невдоволення без будь-яких рішучих і ефективних дій в сторону РФ ", - говорить екс-спікер Генштабу.

На думку ж генерал-лейтенанта, успіх в переговорах буде залежати від переконливості української сторони.

"А потім все буде залежати від цих країн - як вони після своєї стурбованості що-небудь зроблять для того, щоб допомогти нам військово та економічно", - сказав Романенко.

Ми в Telegram ! Підписуйся! Читай тільки краще!

Читайте все "Новини Росії" на OBOZREVATEL.

Україна втрачає Азов?
Що робити Україні?
Україна втрачає Азов?
В цьому випадку виникає питання - а чи не втратила Україна контроль над Азовським море?