Чому Росія блокує Азовське море

  1. морський блок
  2. Помста за «Норд»

В Азовському морі РФ обмежила судноплавство і рибальство для України. Заборонена територія, площею близько 2 тисяч квадратних кілометрів знаходиться недалеко від Бердянська і Маріуполя - великих українських портів на Азові. Свої дії Росія пояснює проведенням навчальних стрільб, проте справжні причини блокади - зовсім інші і кожна з них становить небезпеку для України.

морський блок

Припис про заборону входу суден у води Азовського моря біля Бердянська і Мпріуполя, Росія видала ще 18 травня. Про це повідомив один з керівників проекту «Майдан закордонний справ» Андрій Клименко на сторінці в Facebook. За його словами, РФ пояснює свої дії проведенням навчальних стрільб. Площа закритій території склала близько 2 тисяч квадратних кілометрів.

Вже 19 травня російські кораблі почали затримувати та оглядати риболовецькі судна, які прямують з Маріуполя і Бердянська або навпаки - в ці міста. Справа в тому, що саме в Маріуполі і Бердянську знаходяться найбільші на Азовському морі порти.

Наприклад, 22 травня на траверзі Бердянська були затримані два судна, що вийшли з Маріуполя. Андрій Клименко назвав блокаду Азовського моря «початком російського вторгнення». За його словами, росіяни можуть вільно оперувати в цьому морі, керуючись положеннями договору про спільне використання Азовського моря і Керченської протоки. «Слід негайно денонсувати договір від 2003 року і ганебні угоди від 1993 року по рибальству, завдяки яким росіяни можуть вести« дослідження рибних запасів »в 100 метрах від берега Генічеська та Бердянську. Треба негайно оголошувати в Азові територіальне море, внутрішні води, а також виняткову морську економічну зону », - пояснив Клименко.

Нагадаємо, що згідно з договором від 2003 року, Азов є «внутрішнім морем» України і РФ. Відповідно до цього ж документом, торгові судна і військові кораблі, а також інші державні судна під прапором РФ або України, які використовуються в некомерційних цілях, можуть вільно пересуватися в Азовському морі і Керченській протоці.

Заборона на рух судів закінчувався 23 травня. При цьому, як повідомив Андрій Клименко, ніяких навчань Росія по факту не проводила. Більш того, затримання суден продовжилися і після того, як термін дії заборони закінчився. За інформацією Клименко, 23 травня о 23:30, в 13 милях на південь від Бердянської коси було затримано судно MAXAL RAISE, що належить болгарському власнику. Судно прямувало до Маріуполя з Бургаса. А близько 8:00 24 травня росіяни затримали турецьке судно HACI RUSTU, також йде в Маріуполь. Суду, які затримувалися 22 травня, також належали іноземним власникам.

Помста за «Норд»

Навчальні стрільби - це лише формальний привід для того, щоб перекрити Україні кисень в Азовському морі. Справжні причини зовсім інші.

Головна з них - це помста українській стороні за арешт сейнера «Норд» з керченської реєстрацією. Судно було затримано українськими прикордонниками 25 березня, за порушення порядку виїзду з тимчасово окупованого Криму. Надалі «Норд» був відконвойований в Бердянськ, де зараз і знаходиться.

На користь цієї версії говорять і дивні sms-повідомлення, які 21 травня почали отримувати жителі Бердянська. У них містилися заклики влаштувати акції протесту, з метою звільнення судна «Норд». «Нехай віддадуть це корито російським, і ми знову зможемо рибалити в море», - йдеться в sms.

Друга причина полягає в спробі застерегти Україну від диверсій на Кримському мосту, який був відкритий 15 травня. Влаштувавши блокаду Азова, РФ показала Україні, що має військову перевагу в цьому регіоні, а значить, будь-які спроби протистояння можуть закінчитися для Києва плачевно. Про те, що Росія легко може забезпечити панування в Азовському морі , Недавно заявив і координатор групи «Інформаційне опір» Костянтин Машовець.

Третя причина - це асиметрична відповідь РФ на просування української армії в «сірих зонах» поблизу Горлівки. Відзначимо, що 17 травня ВСУ звільнили селище Чигарев (Південне) біля Горлівки, а вже на наступний день прийшло розпорядження про блокаду Азова. Таким чином, Росія демонструє Україна, що, в разі необхідності, «північний вітер» може подути не тільки на суші, але і на морі.

Четверта причина може полягати в спробі зірвати курортний сезон на узбережжі Азовського моря. Навряд чи туристам було б комфортно відпочивати поблизу від зони «навчальних стрільб».

І, нарешті, п'ята причина лежить в економічній площині. «Дії РФ на морських шляхах в Бердянськ і Маріуполь спрямовані на залякування судновласників, щоб змусити їх відмовитися від роботи з цими портами», - вважає Андрій Клименко.

Чи слід очікувати вторгнення РФ з боку Азовського моря? Ще один координатор групи «Інформаційне опір», народний депутат Дмитро Тимчук вважає, що російська флотилія не має достатніх сил для того, щоб взяти Маріуполь, який добре укріплений не тільки з суші, але і з моря. На його думку, морські навчання є шантажем і помстою Росії за захоплення «Норд».

У той же час, на думку Андрія Клименка, Росія буде продовжувати розхитувати ситуацію: «Бачили реакцію України, переконалися, що вона ніяка - йтимуть далі».

Денис Попович, спеціально для «Київського Експресу»

Чи слід очікувати вторгнення РФ з боку Азовського моря?