Данило Хармс :: Жінки в житті Хармса :: Аліса поре

Переді мною висить портрет
Аліси Іванівни поре.
Вона прекрасна, точно фея.
Вона підступна пущі змія,
Вона хитра моя Аліса,
Хитріше Рейнеке Лиса

Цей вірш Хармс написав на початку 1933 року.

Аліса Іванівна поре народилася 15 квітня 1902 року в Санкт-Петербурзі. Її мати - Цецилія Карлівна Рейнгольдсен (1880-1971) походила з родини зросійщених шведів, батько - Іван Адамович поре (1970-1924), лікар-фармацевт, який працював у заводській лікарні при Путиловском заводі.

Навчалася в Анненшуле (училище Св. Анни). У 1917-1919 займалася в Художній школі при Товаристві Заохочення Мистецтв. Навчалася в Академії Мистецтв у Петрова-Водкіна. У 1926 році після закінчення Академії Мистецтв вступила в помірно-ліве товариство «Коло художників», але незабаром пішла з нього до П.Н. Філонову. З кінця 1926 роки займалася в майстерні Павла Філонова, разом з 13 його учнями ілюструвала книгу «Калевала» (видавництво «Academia», 1932-1933). Ілюструвала дитячі книжки з 1927 року, співпрацювала з журналами «Їжак» і «Чиж».

Вона працювала зі своєю подругою Тетяною Глєбової, теж ученицею Філонова. і через те, що різні редактори ставилися до них по-різному (одним не подобалася поре, іншим - Глібова), свої спільні роботи вони, в залежності від ситуації, підписували ім'ям то однієї, то іншої. Ілюстрували вони і дитячі книги Хармса.

У 1928 році, коли Хармс почав свою діяльність в галузі дитячої літератури, вони познайомилися. Між ними дуже швидко виникли дружні стосунки. Поре з Глєбової тоді жили разом. Вони організували у себе щось на зразок художнього салону. Цей «салон» відвідували художники, композитори, поети. Відвідував його і Хармс, а разом з ним стали приходити його друзі Введенський, Олейников, Житков, Е. Шварц, бували і Зощенко з Маршака.

У своїх спогадах Аліса поре говорила: «Я дуже подружилася з Данилом Івановичем, про нас говорили - Макс знайшов свого Моріца. Зараз я розумію, як мені це допомогло і стало в нагоді, коли я стала робити малюнки для дитячих книжок. Брехт сказав: "Щоб насмішити інших, треба гарненько повеселитися самому". Це ми і робили. Я пам'ятаю, як ми сміялися до сліз з Глєбової, роблячи малюнки до віршів Хармса ».

Дружба Хармса з поре в 1928-1931 роках проходила під знаком суцільних розіграшів, нестримних веселощів, постійних нових вигадок та ігор.

Поступово взаєморозуміння між ними досягло максимального рівня: вони розуміли один одного з півслова, художниця відгадувала його загадки і шаради, навіть такі, які не міг відгадати більше ніхто.

У своїх спогадах поре розповідає про те, як Хармс намагався робити їй пропозицію:

«Ми йдемо з" Чижа "і" Їжака "в Михайлівський сад. Хармс хвилюється і тре собі ніс. Нарешті, випалює: Міс поре, що б ви сказали - справа в тому, що я скоро буду дуже багатий - у мене йдуть відразу дві книжки - я хотів би знати - я вже давно ... ви знаєте ... я буду цілком забезпечений - у мене в майбутньому кварталі перевидання - і крім того, - правда, це ще не зовсім точно, але мені обіцяли підписати договір - так що ви бачите - ви мовчите, але мені здавалося, що я ... мені здається, що мені потрібно вам повідомити, що я найближчим часом буду цілком упорядковано - і, якщо все це підсумувати, - то вийде - одним словом, я давно хотів вам поясни ть, але не вважав ... (Запалює трубку). Я кажу: Данило Іванович, мені перший раз з вами нудно, точно в бухгалтерії Детгиза. Чи не проводжайте мене. - І йду, задерши носа. Хармс кидається бігом в бічну алею ».

Ця розмова швидше за все відбувався в першій половині 1930 року. Після цього Хармс розмову про шлюб не поновлював, тим більше що періодично в його душі з'являлася туга по Естер і він просив Бога допомогти йому знайти її знову. Відносини з поре і Глєбової тривали в дружньому ключі - як ні в чому не бувало ...

Під час заслання Хармс кілька разів писав поре, але вона йому не відповідала. Однак після повернення Хармса із заслання ситуація змінилася. Тепер він уже вважав себе вільним - всі надії на відновлення сімейного життя з Естер були в минулому. Він періодично бачився з нею, між ними іноді навіть виникали спонтанні інтимні стосунки, але це були вже лише відносини людей, у яких було спільне минуле, але не було ніякого спільного майбутнього. Хармс погано переносив самотність, і півтора року, які відділили його повернення з Курська від знайомства з Мариною Малич, стали для нього часом постійного пошуку жінки, яка могла б бути поруч з ним в якості дружини і подруги.

З кінця листопада 1932 року Хармс зустрічається з Алісою поре майже кожен день. То вона приходить в гості до нього на Надеждинський вулицю, то він приїжджає до неї на Забалканський проспект (нині - Московський). Іноді вони засиджувалися один у одного допізна, причому, якщо це відбувалося у Хармса, то він вирушав її проводжати.

У грудні - січні їх відносини йшли по наростаючій. Пік роману припав на кінець січня - початок лютого. У цей час у Хармса з'явилися суперники - художники Петро Павлович Снопков і Павло Михайлович Кондратьєв. Кондратьєву, який був закоханий в Алісу вже більше шести років, розраховувати на взаємність не доводилося, а ось перспективи Снопкова були набагато серйозніше. Дійшло до того, що новий, 1933 рік Хармс зустрічав удвох з Глєбової, і тільки потім приїхала поре з Снопкова, причому іноді вони цілувалися, що Хармс було бачити дуже болісно. Як це часто буває, ревнощі лише розпалювала пристрасть. Хармс хоче відновити колишні близькі стосунки - і до двадцятих чисел січня йому це вдається. «З Алісою Іванівною ми бачилися буквально кожен день. Я все більше і більше закохувався в неї, і 1-го лютого сказав їй про це. Ми назвали це дружбою і продовжували зустрічатися », - згадує Хармс в своєму щоденнику.

До середини лютого Хармс вже повністю усвідомив свою любов до Аліси поре. Але якщо в 1930 році його пропозицію виглядало як цілком розсудливе і обдумане, то в цей раз його наздоганяє справжня любов-пристрасть. Сидячи у поре будинку і скориставшись тим, що господиня на деякий час відійшла, він записує в щоденник свої думки, супроводжуючи їх, як це у нього було прийнято, молитовними зверненнями до Бога:

«Зараз я сиджу в кімнаті у Аліси Іванівни. Дуже неприємне відчуття. Я не бачу, щоб Аліса Іванівна ставилася до мене добре. Вона змінилася до мене. Було б розумно просто піти. Але страшно втратити її таким чином назавжди. Вона знову почала розмову про моє лиходійство. Не знаю, що вона під цим має на увазі, але у всякому разі, нічого хорошого в цьому немає. Я прошу Бога зробити так, щоб Аліса Іванівна стала моєю дружиною. Але видно. Бог не знаходить це за потрібне. Хай буде Воля Божа в усьому. Я хочу любити Алісу Іванівну, але це так не вдається. Шкода! Села! Якби Аліса Іванівна любила мене і Бог хотів би цього, я був би дуже радий! Я прошу Тебе, Боже, зроби все так, як знаходиш потрібне і хорошим. Хай буде Воля Божа! У Твої руки. Боже, передаю долю свою, роби все так, як хочеш Ти. Мила Аліса Іванівна, думалося мені, повинна стати моєю дружиною. Але тепер я нічого не знаю. Села! Я бачу, як Аліса Іванівна вислизає від мене. О, Боже, Боже, нехай буде Твоя Воля у всьому. Амінь ».

Швидше за все, поре сама не могла зрозуміти себе і вибрати між Хармсом і Снопкова. Спочатку пояснення з Хармсом вплинули на неї, і в найближчий тиждень маятник хитнувся в його сторону: вони бачилися щодня, і їх відносини досягли максимальної ступеня близькості. Але потім пішла сварка 20-21 лютого, яка і вирішила все. Приблизно тиждень вони не бачилися, а коли в кінці лютого Аліса Іванівна прийшла до Хармс, то зізналася йому, що любить Петра Павловича Снопкова і вже живе з ним.

Це не перервало відносин Хармса з поре, але відразу ж охолодило їх. Пізніше, у вересні того ж року, в щоденнику, згадуючи про своє з Алісою романі, вельми невтішно відгукувався про неї:

«Як часто ми помиляємося! Я був закоханий в Алісу Іванівну, поки не отримав від неї все, що вимагає у жінки чоловік. Тоді я розлюбив Алісу. Чи не тому, що переситився, задовольнив свою пристрасть, і що або тому подібне. Ні, просто тому, що дізнавшись Алісу як жінку, я дізнався, що вона жінка нецікава, принаймні на мій смак. А потім я побачив в ній і інші недоліки. І скоро я зовсім розлюбив її, як раз тоді, коли вона полюбила мене. Я буквально втік, пояснивши їй, що йду бо вона любить Петра Павловича. Нещодавно я дізнався, що Аліса вийшла заміж за Петра Павловича. Про як я був радий! »

Аліса поре в своїх спогадах по-іншому говорить про своє заміжжя:

«Одного разу я дуже посварилася з Д. Хармсом. Він образився, не ходив до нас, і, за його висловом, "тримався за косяки", щоб втриматися, і не дзвонив досить довго. Петя (Снопков) спритно цим скористався, як-то обкрутив мене, і, на превеликий подив усіх, ми одружилися ».

Після її заміжжя їх дружба з Хармсом не перервалася, вони продовжували спілкуватися як хороші знайомі аж до середини 1930-х років.

Аліса поре прожила довге життя. З 1937 по 1961 рік була одружена з композитором Борисом Сергійовичем Майзель. Під час Великої Вітчизняної війни евакуювалася з блокадного Ленінграда в Свердловськ, повернулася в 1944 році. З 1945 по 1984 рік жила в Москві.

Померла в Москві 15 лютого 1984 року в віці 81 рік.

Померла в Москві 15 лютого 1984 року в віці 81 рік