Де Чайковський писав «Лебедине озеро» і пив шампанське Пушкін: подорожуй з «Телеграфом»

  1. Пушкін: «Жінок мало, багато шампанського»
  2. Чайковський: уникнув одруження і написав два балету
  3. Для легких на підйом

Кам'янка - містечко в глибинці Черкаської області та станція, до якої з Кременчука можна за три години доїхати поїздом, колись була шикарним маєтком: тут гостював Пушкін, влаштовували змову декабристи і майже 30 років відпочивав до кола сім'ї Петро Чайковський.

Пушкін: «Жінок мало, багато шампанського»

Пушкін: «Жінок мало, багато шампанського»


1820-й. Родовий маєток Раєвських і Давидових, багата садиба розкинулася над річкою Тясмин, панський будинок, флігелі з альтанками, грот, величезний сад. Феєрверк свят, бенкетів, оркестр, хор і життя на широку ногу. Такий застав українську Кам'янку Олександр Пушкін, який гостював тут з півроку під час південної посилання.

- Час моє протікає між аристократичними обідами і демагогічними спорами. Жінок мало, багато шампанського, багато гострих слів, багато книг, трохи віршів, - писав він своєму другові.


Першою красунею Кам'янки мала славу Аглая, дочка французького герцога-емігранта. Кокетлива, як справжня француженка, вона була одружена з Олександром Давидовим, одним із синів господині будинку. Аглая була магнітом: у її ніг були всі, від головнокомандувачів до корнетів. Подейкують, що Пушкін теж, але не так щоб уже назовсім. У кишенькової книжці, якою він користувався в 1820-1821 роках, є вірші «Кокетці» - присвячені тій самій вітряної француженці.


Пушкіну відвели кімнату у флігелі, де стояв більярд. За музейної легендою, він дописував свого «Кавказького бранця», лежачи на цьому більярді, розкидаючи навколо себе списані клаптики паперу. Іноді писав весь ранок без перерви, не встигаючи навіть одягнутися до другої години до обіду.
Другий син господарки будинку, Василь Давидов, був декабристом, керівником Кам'янської управи Південного товариства. Зборів таємного товариства проходили в Кам'янці в той же час, коли гостював Пушкін. Але, на думку істориків, декабристи не поспішали присвячувати поета в свої задуми, усуваючи від участі в таємному суспільстві.


Існує переказ, що в Кам'янці поет втратив кільце з рубіном, яке зіскочило з пальця на березі. Тепер під час літературних фестивалів проводять ритуальні купання - шукають Пушкінське кільце. На згадку про Пушкіна, крім літературних фестивалів, в Кам'янці залишився флігель, в якому влаштували музей і триметровий пам'ятник.

Від шикарною садиби залишився тільки «Зелений будиночок», який ще називали «Картковим»: в ньому були встановлені столики для гри в карти та шахи, більярд, розташовувалася бібліотека. За легендою, саме тут, лежачи на більярдному столі, любив писати Пушкін. Зараз це літературно-меморіальний музей О. Пушкіна і П. Чайковського, де можна знайти особисті речі, меблі 19 століття, прижиттєвий портрет Чайковського, написаний в Кам'янці, і прижиттєві видання композитора.

Чайковський: уникнув одруження і написав два балету

Чайковський: уникнув одруження і написав два балету

Майже через 50 років Кам'янка стала улюбленим місцем відпочинку Петра Чайковського: тут жила його сестра, яка вийшла заміж за Льва, сина того самого декабриста, Василя Давидова. Це було вже не те багатий маєток, яке застав Пушкін. Все змінилося після того, як декабриста Василя Давидова заслали на каторгу. Садиба потроху прийшла в занепад. Чайковський майже щороку оселявся у сестри, Сашеньки, на літо. Вперше приїхав до Кам'янки влітку 1865 року, незабаром після успішного закінчення Петербурзької консерваторії.

- У Кам'янці я знайшов те відчуття миру в душі, яке марно шукав в Москві і Петербурзі. Ніколи за кордоном навіть серед найвиразніших красот, розкішних південних країв я не знаходив тих хвилин святого захвату від споглядання природи, який вище навіть, ніж насолоду мистецтвом, - писав він.


Вже тоді його сестра була матір'ю трьох дівчаток: Танюши, Верочки і Ганнусі. Чайковському виділяли окремий «зелений будиночок» з трьома кімнатами, де він жив і працював.

- Сестра приготувала мені миле і абсолютно окреме приміщення. Я буду жити в дуже чистенькій, уютненькой хатці з видом на село і на звивалася далеко річку. Навіть інструмент дістали і поставили в маленькій кімнатці поруч зі спальнею. Займатися мені добре буде, - розповідав він в листах. - Сестра моя разом зі своїм чоловіком складають живе спростування тієї думки, що безумовно щасливих шлюбів немає. Вони живуть в такому абсолютному єднанні двох душ, що між ними розлад немислимий навіть в дрібницях ...


У Кам'янці композитору знайшли наречену: намагалися посватати молодшу сестру господаря маєтку, яка відчувала досить теплі почуття до Чайковському. Сестра композитора, Сашенька, дуже хотіла, щоб брат одружився на її зовиці. Але нічого не вийшло. Він повідомив, що шлюб для нього немислимий: він не зможе стати на чолі власної сім'ї.


Протягом 28 років Чайковський майже щоліта приїздив гостювати в Кам'янку. «Времена года», «Євгеній Онєгін», балети «Лебедине озеро», «Спляча красуня» і багато іншого він писав саме тут. До речі, подейкують, що в той час в околицях навіть було озеро з лебедями. І вже що збереглося до наших днів, так це мальовничий Тясминський каньйон.

Той самий рояль, на якому грав Чайковський, подарований йому сім'єю сестри. На ньому можна навіть зіграти, якщо вмієте. А в травні в музеї проходять концерти, присвячені дню народження П. І. Чайковського.

В тему

Для легких на підйом

Зручніше добиратися до Кам'янки своїм авто, відстань по Гуглу - близько 150 км, через Чигирин. Прямий поїзд з Кременчука (20:15) приїжджає в Кам'янку в ніч (22:52), коштує 80 грн.

Можна домовитися про пізній поселенні з садибою зеленого туризму (120 грн / чол на добу).

Назад поїздом їхати незручно: потрібно грузиться в вагон в 1:28, прибуття в 4:06.

Простіше автобусом до Черкас (2 години, близько 50 грн), курсують часто. Звідти автобусом до Кременчука - близько 100 грн, маршруткою - 140 грн.