До скількох років дають лікарняний по догляду за дитиною в 2019 році?

  1. Кому видають
  2. Коли і кому лікарняний не покладено в 2019 році
  3. Звернути увагу
  4. Окремі випадки
  5. Терміни видачі, оплати
  6. Нова практика
  7. Законодавство

З 2019 року дещо змінилися правила отримання лікарняного по догляду за дитиною З 2019 року дещо змінилися правила отримання лікарняного по догляду за дитиною. Дотримуючись регламент його оформлення, можна розраховувати на видачу допомоги по тимчасовій непрацездатності. Обсяг виплат також має власну специфіку нарахування.

Кому видають

Лікарняний по догляду за дитиною, відповідно до наказу Міністерства здравсоцразвітія № 624н, може отримати будь-який член родини, родич, опікун або піклувальник дитини - за умови, що ця особа буде фактично здійснювати догляд за хворіють малюком. Це означає, що отримав довідку працівник не має права з'являтися на своєму робочому місці до закінчення зазначеного в ній терміну.

За однією дитиною здатні доглядати кілька членів сім'ї - поперемінно, але в межах встановленого довідкою (лікарем) терміну. Також може видаватися лікарняний на двох (і більше) дітей в одній і тій же сім'ї. При цьому є вибір: за обома доглядає одна людина або по дорослому на кожну дитину.

Коли і кому лікарняний не покладено в 2019 році

Для початку варто відзначити, що законом не передбачається одноразова виплата і заробітної плати, і посібники. Також можна не отримати і сам лікарняний в наступних умовах:

  1. Якщо дитина (старше п'ятнадцяти) лікується в стаціонарному режимі.
  2. Коли дитина хворіла в період відпускних - щорічно оплачуваних або за свій рахунок.
  3. Якщо мати в цей час була у відпустці в зв'язку з вагітністю, пологами, по догляду за дитиною.

Втім, якщо по завершенні зазначених термінів відпусток дитина все одно продовжує хворіти, його батькові дають лікарняний лист на певний лікарем термін.

Звернути увагу

Є кілька суттєвих аспектів, на які обов'язково варто звернути увагу:

  • рядок «Причина непрацездатності». Тут лікарем повинен бути позначений код 09. Це пряма вказівка ​​на те, що буде здійснюватися догляд за хворим членом сім'ї;
  • рядок «По догляду». Лікар вказує, скільки років дитині. Обов'язково має бути зазначено кількість повних років - двозначними цифрами, а якщо дитині менше року, то у других осередках прописується конкретну кількість місяців. Окремо варто відзначити, що якщо один член сім'ї бере лікарняний відразу на двох дітей, то в графу «По догляду» вписують обох. Однак якщо дітей більше - на них заводять новий лист (оскільки один бланк розрахований максимум на два прізвища);
  • в бланк проставляється код родинних стосунків - тобто вказівка ​​на те, хто саме буде доглядати за дитиною. Коди мають наступні відповідності: 38 - мати, 39 - батько, 42 - іншої родич. Відповідно до нових правил, родич не зобов'язаний доводити власного спорідненості з дитиною для того, щоб отримати лікарняний по догляду за ним;
  • рядок «Сума допомоги» (осередок «За рахунок коштів роботодавця») лікарем не заповнюється, оскільки обсяги виплат в даному випадку враховані і видані за рахунок ФСС.

Читайте також: Оформлення лікарняного по догляду за хворим родичем

Окремі випадки

Існує кілька різних прикладів розрахунку допомоги, яка виплачується з тимчасової непрацездатності. При цьому враховується досить велику кількість факторів, наприклад, наявність затяжного лікарняного, виплата допомоги співробітнику, який не відпрацював жодного дня, співробітнику - тимчасово перебуває іноземцю, і так далі. Кожен такий випадок індивідуальний і вимагає окремого пильного розгляду, з урахуванням усіх відповідних факторів.

Також варто відзначити, що допустимо змінювати рік, за який буде проведений розрахунок заробітної плати для обчислення допомоги. Співробітницям, хто був у декреті або дитячому відпустці в останні два роки, дозволено брати дані про зарплату роками раніше. Але здійснити це можна лише по спеціально обумовленої процедурі, з написанням відповідної заяви.

Терміни видачі, оплати

Період, на який дають лікарняний для догляду за дитиною, залежить від віку, і тут слід врахувати, що не всі дні догляду можуть бути оплачені. Розглянемо залежність віку і терміну:

  • дитина до семи років - лікар зобов'язаний видати лікарняний на весь термін захворювання, скільки б той не протривав;
  • дитина від семи до п'ятнадцяти років - дають до п'ятнадцяти днів, в залежності від типу захворювання (для кожної хвороби при цьому буде даватися новий лист);
  • після п'ятнадцяти років - можна розраховувати на лікарняний тільки при амбулаторному лікуванні (на стаціонарне - лист не дають), термін - до трьох днів, окремо для кожного випадку захворювання.

Багато батьків цікавляться, до скількох років можна отримувати повну виплату за весь період лікування. Відповідно до нових норм - тільки до семи років. При цьому в розрахунок береться лікування - як в амбулаторних умовах, так і при спільному перебуванні в медичній організації. Також варто відзначити, що саме в цьому віці дитини батьки можуть розраховувати на максимальний термін - до 60 календарних днів (на один календарний рік) на всі випадки догляду за цією дитиною.

Мова зараз йде про зумовлені на законодавчому рівні права. З фактичної їх реалізацією можуть виникнути деякі складності, оскільки Порядок видачі лікарняних довгий час передбачав кілька незручну формулювання. У ній було сказано, що лист непрацездатності має видаватися на період гострих або загострень хронічних захворювань.

Відповідно, деякі лікарі могли відмовити у видачі листа на захворювання «менш серйозні», наприклад, ГРВІ. Однак навесні 2014 року Верховною Судом дане правило в Наказі № 624н було визнано недійсним, а Наказом №№ 348н і 349н був виправлений порядок, а також умови видачі лікарняних.

Відповідно до зміненого порядку, лікарняний дають на весь термін лікування в амбулаторних або стаціонарних умовах, але при цьому обмежився термін реального знаходження на лікарняному в межах одного календарного року:

  • до дев'яноста днів - догляд за дитиною до семи років (з захворюванням, внесеним до спеціального Переліку, затвердженого наказом Міністерства здравсоцразвітія № 84н);
  • до шістдесяти днів - догляд за дитиною до семи років в решті випадків;
  • до ста двадцяти днів - по догляду за дитиною інвалідом (вік - до п'ятнадцяти років).

Нові правила дозволяють отримати лікарняний для будь-якого захворювання, але при цьому обмежується оплачувану період для кожного позначеного вище випадку. Більш докладно дані норми можна подивитися в пунктах 1 і 3, 5 частини 6 статті закону № 255-ФЗ.

Розглянемо саму безпосередньо оплату. Амбулаторне лікування (на дому) сплачується протягом перших десяти днів, з орієнтацією на страховий стаж родичів, що займаються доглядом за дитиною. Решту терміну розраховується за середнім заробітком - його 50%. Стаціонарне лікування (в лікарні) оплачується в залежності від страхового стажу.

Нова практика

З 2019 року, можливо, введуть нову форму - електронний лікарняний по догляду за дитиною. Однак його прийняття, використання і специфіка оформлення та перевірки поки що не до кінця продумана і розроблена, тому, швидше за все, його впровадження буде перенесено на більш пізній термін.

Законодавство

Більш докладно про те, як оформити лікарняний по догляду за дитиною, зі скількох років він видається і в якому обсязі оплачується, можна дізнатися безпосередньо з наступних законодавчих актів:

  1. № 255-ФЗ, в якому розглядаються особливості соцстрахування тимчасової непрацездатності, пов'язаної з материнством.
  2. Накази Міністерства здравсоцразвітія №№ 624н, 347н, в яких вказано Порядок видачі листків непрацездатності, особливості форми бланка та специфіки його оформлення.
  3. Постанова Уряду РФ №375, в якому можна виявити конкретний порядок обчислення оплат допомоги у зв'язку з непрацездатністю (по догляду за дитиною, пологи, вагітність), пов'язані з материнством, та орієнтовані на співробітників, що підлягають обов'язковому соцстрахування.

Також існує ряд додаткових постанов і підзаконних актів, згаданих раніше в статті. Наприклад, наказ Міністерства здравсоцразвітія № 84н, де зазначено повний перелік захворювань, відповідно до яких лікарняний по догляду дають в іншому порядку, на більш тривалий термін.

Згідно із законом роботодавець не має права відмовити в лікарняному по догляду за дитиною. В іншому випадку співробітник має реальну можливість відстоювати свої інтереси в судовому порядку. Реальна судова практика доводить, що закон в таких випадках стає на бік співробітника.