Фольклорне мистецтво в Туркменістані

  1. Національні музичні інструменти
  2. пісні

Яскраві представники традиційного мистецтва туркмен - бахши - музиканти, билин, співають у танку на дутарі Яскраві представники традиційного мистецтва туркмен - бахши - музиканти, билин, співають у танку на дутарі. Музиканти-бахши в усі часи користувалися в Туркменії особливою пошаною і повагою. Бахши кочують сов своїми піснями з селища в селище. І в кожній місцевості люди заздалегідь готуються до зустрічі: продумують питання для бесіди, місце для торжества, частування та ін. Вони розстеляють на великому майданчику килим, в середині розводять велике багаття, який висвітлює всіх присутніх, а в декількох метрах від нього розкидають скатерть- дастархан і виставляють різні солодощі, фрукти, чель-пек (тонко нарізане смажене тісто) і інші частування. Слухати бахши збираються до двох тисяч чоловік.

За мусульманським звичаєм, бахши носять особливий одяг: дон (товстий халат на ваті), тельпеках (шапка з вовни білого і чорного баранів), білу сорочку, на ногах чоботи з м'якої шкіри і широкі штани. Вони п'ють воду, взяту з свого колодязя, і користуються своїм посудом, перевозячи її з собою всюди в недоторканому вигляді.

Бахши починає співати в п'ять-шість годин вечора і закінчує о восьмій-дев'ятій ранку. Через кожні дві години він робить коротку перерву (10-15 хвилин), під час якого п'є чай, розмовляє з людьми. Музиканта постійно супроводжує помічник, який добре знає його звички і смаки.

Національні музичні інструменти

Національні музичні інструменти

Дутар - струнний музичний інструмент. Слово походить від двох іранських слів: ду - два, тар - струна.

Найдавніший музичний інструмент (близько III ст.) - оскар. Це духовий керамічний інструмент, за звучанням схожий на флейту. Широке поширення він отримав не тільки в Середній Азії, але і в Індії, Пакистані, Ірані, Афганістані, Казахстані.

Гопуз - струнний щипковий інструмент, оснащений вібруючим при грі язичком. Музикант притримує інструмент губами і одночасно маніпулюючи мовою. Так народжується дуже незвичайний звук.

Популярний струнний інструмент туркмен - гіджак. На відміну від дутар, на ньому грають за допомогою смичка. Його прозвали східній скрипкою.

Туйдук - духовий інструмент (на зразок СУРН). Туркмени говорять, що Адам, виліплений з глини, не мав душі. Мелодійною грою на туйдуке архангел Джебраіл оживив його. У винаході туйдука, по туркменському народним повір'ям, велику роль зіграв рис. У Туркменії до сих пір існує древній ритуал запрошення гостей на торжество. Два туйдукчі стають один проти одного, піднімають інструменти вгору і грають в унісон. При цьому вони здійснюють магічні кругові рухи, що нагадують про колишню зв'язку цього ритуалу з шаманством.

пісні

Народні пісні - дуже давнє мистецтво Народні пісні - дуже давнє мистецтво. За змістом вони різноманітні і пов'язані з різними сторонами життя народу. Матері заколисують дітей колисковими, діти співають під час гри; є дівочі, весільні пісні; трудові, виконувані під час ткання матерії і килимів, доїння верблюдів, при роботі на ручному млині.

Великою популярністю користується національний епос - дестан. Це музично-поетичні оповіді: казки, легенди, перекази, які декламуються співуче. У Дестані чергується прозовий розповідь і поетичні фрагменти-вірші, які співаються під акомпанемент дутар.

Самобутність туркменської музики виражається і в оригінальній манері співу. Співаки співають при великому напруженні голосових зв'язок і головним чином дуже високим голосом. Особливості природного ландшафту (степи, пустелі) і кочового способу життя виробили у туркмен звичку голосно розмовляти. Звідси і гучний спів, різко контрастує з тихим, ніжним звучанням дутapa.