Харків-Пасажирський

пам'ятник архітектури   (Місцевого значення)   Станція Харків-Пасажирський   Харків-Пасажирський   Москва-Курська   -   Севастополь   Харків-Пасажирський -   Дніпро-Головний   Готня   - Харків-Пасажирський   Харків-Пасажирський -   Полтава-Південна   Харків-Пасажирський -   Куп'янськ-Вузловий   Південна залізниця   оператор   Українська залізниця   дата відкриття   1869   [1]   Кількість платформ 9 Тип платформ 6-низькі проміжні, 2-низькі бічні, 1-висока бічна Форма платформ пряма з невеликим викривленням Вихід до Харків, пл пам'ятник архітектури (Місцевого значення)

Станція Харків-Пасажирський

Харків-Пасажирський

Москва-Курська

- Севастополь
Харків-Пасажирський - Дніпро-Головний
Готня - Харків-Пасажирський
Харків-Пасажирський - Полтава-Південна
Харків-Пасажирський - Куп'янськ-Вузловий
Південна залізниця -   Севастополь   Харків-Пасажирський -   Дніпро-Головний   Готня   - Харків-Пасажирський   Харків-Пасажирський -   Полтава-Південна   Харків-Пасажирський -   Куп'янськ-Вузловий   Південна залізниця   оператор   Українська залізниця   дата відкриття   1869   [1]   Кількість платформ 9 Тип платформ 6-низькі проміжні, 2-низькі бічні, 1-висока бічна Форма платформ пряма з невеликим викривленням Вихід до Харків, пл оператор Українська залізниця дата відкриття 1869 [1] Кількість платформ 9 Тип платформ 6-низькі проміжні, 2-низькі бічні, 1-висока бічна Форма платформ пряма з невеликим викривленням Вихід до Харків, пл. Привокзальна Пересадка на станції південний вокзал ( метро ) Пересадка на А 221Е, 246, 250, 277Е, 278Е, 282Е, 302Е, 303Е;
тм 1, 3, 5, 6, 7, 12, 20;
Тр 11 Відстань до Москви 780 км Тарифна зона 1 Код станції 440054 Код в АСУЖТ 440321 Код в « Експрес-3 »2204001 Медіафайли на Вікісховища

Південний вокзал, офіційна назва Харків-Пасажирський ( укр. Харків-Пасажирський) - головна пасажирська залізнична станція Південної залізниці в Харкові . Знаходиться в Холодногірському адміністративному районі міста. Також є одним з найважливіших транспортних вузлів Східної України . На вокзалі знаходиться відділення Харківської митниці для пасажирських поїздів, що перетинають українсько-російський та українсько-російський кордон.

Пересадка на трамваї № 1, 3, 5, 6, 7, 12, 20;

тролейбус № 11 від вулиці Малиновського;

маршрутні таксі, міжміські автобуси, метро .

Станція Харків-Пасажирський позакласна. Вона має кілька парків, на її території розташована пл. Новоселівка . Низькими проміжними платформами обладнані шляху (попарно): 1Па і 2ПА, 2П і 3П, 5П і 6П, 7П і 8П, 9П і 10П, 12П і 13П (вихід через підземний перехід). Шлях 1П обладнаний високою бічною платформою (вихід через турнікети в приміських касах, а також з центрального залу). Шляхи 1БТ і 2БТ обладнані низькими бічними платформами. Вони розташовані в т. Н. «Північному терміналі» і використовуються для прийому і відправлення електропоїздів Бєлгородського напрямки. Вся площа станції - 4,8 га.

Перший вокзал на території т. Н. Архієрейської левади був побудований в 1869 році відомим російським архітектором Андрієм Тоном . Однак з розвитком залізниць (особливо після відкриття дороги до Балашова в 1895 ) в 1 896 - 1901 роках вокзал був розширений і модернізований (архітектор І. Загоскіна, завершено архітектором Ю. Цауне ), Що став одним з найбільших в Російській імперії.

Нинішнє, третє за рахунком, будівля вокзалу в стилі « сталінського ампіру »З елементами класицизму відкрито 2 листопада 1952 року замість зруйнованого в роки війни . Архітектори - Г. І. Волошин, Б. С. Мезенцев, Е. А. Лимар; інженер С. Філіна. Будівництво тресту «Південтрансбуд» під керівництвом М. Л. Бондаренко . Обсяг вокзалу - 80 тис. М³, висота залу - 26 м, висота веж - 42 м, діаметр годинника на Південній вежі - 4,25 м. У 1950 р були зведені навіси над платформами. В 1978 - 1982 роках будівлю розширено на південь (ліворуч від Привокзальної площі) в сучасному стилі за проектом інституту Харгіпротранс (Архітектори Ю. І. Муригін, Л. В. Гурова, Л. П. Інюшкін, С. А. Кухтин, А. Н. Жирнов). Також до вокзалу була прибудована 16-поверховий готель «Експрес» на 54 номери.

Вокзал був відремонтований в 2003 році до 350-річчя Харкова .

Загальна площа приміщень вокзалу - 32: 600 м², платформ і тунелів - 33 100 м ².

  • Креслення першого вокзалу

  • другий вокзал

  • Харків. Південний вокзал. Справа перша платформа.

Активна скасування поїздів по Харківському вузлу почалася в 2012 році, коли на Україну привезли нові швидкісні поїзди корейського та чеського виробництва. Було скасовано ряд: Харків - Житомир, Харків - Трускавець, Харків - Ужгород, Харків - Івано-Франківськ (через Чернівці), Дебальцеве - Хмельницький (укорочений до Києва і продовжений до Луганська), Суми - Луганськ (став Харків - Луганськ, пізніше став курсувати через день), Луганськ - Львів.

Також за останні кілька років були скасовані поїзди: Харків - Брянськ, Харків - Мурманськ, Харків - Чернігів, Харків - Санкт Петербург, Харків - Тамбов (Липецьк), Харків - Умань, Харків - Владивосток (спочатку був укорочений до Уфи).

З 2014 року у зв'язку зі збройним конфліктом на території Донецької та Луганської області скасовані поїзди, що прямують до Донецька, Дебальцеве, Луганськ.

З 26 грудня 2014 року припинено рух поїздів на Крим. Потяги, що відправляються з Харкова слідують тільки до ст. Новоолексіївка Херсонської області.

Ділянка Харків - Лозова обслуговується виключно електропоїздами ЕР2 , ЕР2Р, ЕР2т депо Харків. ділянка Харків - Козача Лопань , Крім цього, обслуговують електропоїзди ЕР2, ЕР2т. Ділянки Харків - Нова Баварія, Харків - Золочів обслуговуються виключно електропоїздами ЕР2 депо Люботин.

Ділянка Харків - Основа обслуговується обома депо. У парному напрямку приміські поїзди йдуть до станцій Дергачі , Козача Лопань , В непарному - до станцій Мерефа , Зміїв (Ч-з Соколово), Бірки, Лихачове, Біляївка, Лозова, Мовно, Гаврилівка, Гусарівка, Дубово, Барвінкове, Близнюки, Власівка, Красноград, Основа, Зміїв (ч-з Жихор), Савинці, Ізюм, Мохнач, Есхар, Коробочкине , Люботин, Люботн-Західний, Огульці, Полтава-Південна, Мерчик, Смородине, Золочів, Готня.

В останні роки приміський рух Харківського вузла понесло деякі втрати: до основних можна віднести скасування прямих приміських поїздів до Бєлгорода, нічних електричок до Козачої Лопані (і далі пересадка на потяг Козача Лопань - Ржава (так само скасована), Балаклеї, Краснограда. Скасовано прямі поїзди Харків - Смородино (тільки вранці і в будні), Харків - Зачепилівка. Але і відкрилися нові цікаві маршрути: Харків - Лиман, Харків - Краматорськ.

Варто відзначити, що в 2006 році, через відкриття Білгородського терміналу були скасовані (розірвані) електрички з Козачій Лопані до: Біляївки, Краснограда, Змієва, Ізюму, Лозовій, і в зворотний бік з Краснопавлівки, Змієва, Основи, Краснограда, Власівки, Лозовій , Борок до Козачої Лопані і з Балаклії до Дергачів.

Дальнє пасажирське сполучення поїздів зі станції Харків-Пасажирський:

* Зірочкою відзначені потяги, що курсують тільки в літній період

Був знятий на Південному вокзалі Харкова. Таким став документальний фільм, знятий Альфредом Федецьким - «Огляд Харківського вокзалу в момент відправлення поїзда з начальством, яке знаходиться на платформі» (близько 4 листопада 1 896 ). [2]

  • Будівля Південного вокзалу стало дев'ятим з дванадцяти символів Харкова. [3]
  1. Залізничні станції СРСР. Довідник. - М .: Транспорт, 1981
  2. В. Н. Миславський. Харків і кіно. Фільмо-біографічний довідник. - Харків: Торсінг, 2004. - 285 с. - 1 500 прим. - ISBN 966-670-326-2 .
  3. Перелік об'єктів, що відносяться до міської символіки Затверджено рішенням Виконавчого комітету Харківської міської Ради № 384 від 12 квітня 2000 року.