«Хрести-2» не чекають арештантів

У багаторічного серіалу будівництва найбільшої в Європі в'язниці - новий сезон. Генпідрядника банкрутують, ФСВП попереджає: грошей більше не буде. У багаторічного серіалу будівництва найбільшої в Європі в'язниці - новий сезон

Колаж / "Фонтанка" / Євген Степанов / Інтерпресс

Переїзд арештантів з «Хрестів» в «Хрести-2» знову відкладається. На цей раз, за оцінкою субпідрядника «Петроінвест», на невизначений термін. Будівництво встала, гроші закінчилися, а в 12-поверховому режимному корпусі ще і лопнули батареї. Генпідрядник - «ДСК» - відповідає, що це наклеп. Тяганина між компаніями, які будують режимний об'єкт на чотири тисячі місць, тепер вийшла на новий рівень і вже претендує на звання головного бізнес-конфлікту року. «Фонтанка» подивилася на чергову дуель екс-партнерів.

У новому сезоні затяжного спору ділових партнерів, які будують СІЗО «Хрести-2», сторони обмінялися позовами про банкрутство. У вівторок, 24 січня, генсубподрядчік - ТОВ «Петроінвест» - подав до арбітражу СПб заяву про неспроможність генпідрядника будівництва - АТ «Генеральна будівельна корпорація» ( «ДСК»). «ГСК», нагадаємо, виявилася трохи оперативніше і свій позов про банкрутство «Петроінвеста» відправила в суд в грудні 2016 роки (попереднє засідання пройде в лютому).

Як повідомив «Фонтанці» гендиректор ТОВ «Петроінвест» Руслан Хамхоков, підставою для позову про банкрутство «ГСК» стало виграну справу про стягнення з генпідрядника 32 мільйонів рублів. Компанія «ГСК» з 28 грудня 2016 року (дата видачі виконавчого листа. - Прим. Ред.) Борг не погасила.

Поки забудовники нових «Хрестів» банкрутують один одного, замовник будівництва - УФСІН Росії по Санкт-Петербургу і Ленобласті - починає перевірку готовності майбутнього СІЗО. Згідно з документом, наявного в розпорядженні «Фонтанки», в грудні 2016 року начальник регіонального УФСІН генерал-майор внутрішньої служби Ігор Потапенко підписав наказ про створення комісії «по оцінці готовності до приймання будівель і споруд» слідчого ізолятора на 4000 місць.

Підлеглим генерала Потапенко роботи вистачить надовго. «Хрести-2» - це 67 об'єктів, які будуються в чистому полі в Колпіно з 2007 року. В управлінні відомства «Фонтанці» уточнили, що кожен з блоків буде перевірятися окремо, після чого на стіл Ігоря Потапенка ляжуть акти приймання. Або акти виявлених недоробок.

Глава «Петроінвеста» Хамхоков попереджає: приймати нічого, об'єкт будівництва не завершений. «Відсутність матеріальних, людських і фінансових ресурсів у акціонерного товариства« ДСК », за яким проведена реорганізація в АТ« Нові технології », не дозволить керівництву« ГСК »завершити будівництво і забезпечити введення в експлуатацію. Станом на сьогоднішній день необхідно виконати будівельно-монтажні роботи на суму близько 1,2-1,5 млрд рублів », - заявляє керівник« Петроінвеста ».

За його оцінкою, на середину січня 2017 року, розклад по «Хрестів-2» такий: вже виконані субгенподрядчіком роботи до сих пір не прийняті і не оплачені. Фінансування іншим підрядникам «ГСК», а їх більше 50, призупинено. «Немає фінансування, немає і роботи. Перспективи завершення будівництво не має. При цьому необхідно зазначити, що УФСІН Росії по СПб і ЛО практично оплатило «ГСК» всю суму за контрактом, а це 12,7 млрд рублів », - резюмував Хамхоков.

Крім цього, повідомляє учасник проекту, за останні два роки серйозно постраждали незавершені об'єкти. Так, 12-поверховий режимний корпус №2 був двічі затоплений через розморожування системи опалення. Перший раз система опалення дала збій взимку 2016 року, коли постраждали 8 поверхів. У травні того ж року були проведені відновлювальні роботи. Але в січні 2017 року рвонуло знову, і знову були затоплені кілька поверхів режимної висотки.

Глава «ГСК» Віктор Кудрін повідомив «Фонтанці», що інформація про зупинку будівництва «повністю не відповідає дійсності». «На сьогоднішній день на об'єкті працює близько 400 осіб, понад 10 субпідрядних організацій. Ведуться роботи по здачі об'єкта в експлуатацію замовнику », - говорить Кудрін.

Що стосується комісії УФСІН, то в «ГСК» уточнюють, що вона буде працювати до моменту передачі об'єкта в експлуатацію. «У цьому полягає її завдання: перевірити відповідність об'єкта, видати зауваження, перевірити усунення зауважень. Причому зауваження видаються не тільки генеральному підряднику, а й службам замовника і генеральному проектувальнику », - додав глава« ГСК ».

Представники генпідрядної організації також спростували інформацію про те, що режимна висотка №2 постраждала від затоплення - корпус опалюється, і розморожування системи опалення не було. Стан першого корпусу в «ГСК» оцінити не можуть, пославшись на те, що «Петроінвест» відмовляється передавати генпідряднику ключі від об'єкта. Тим часом у розпорядженні «Фонтанки» виявилася січнева відеозапис, що зафіксував потоп.

У «ГСК» утрималися від прямої відповіді на питання: коли нарешті закінчиться будівництво «Хрестів-2». «Здачею об'єкта в експлуатацію займається замовник. Відповідно, «ГСК» відповідає за будівельну частину. Таким чином, вичерпну відповідь про терміни здачі об'єкта ви можете отримати у замовника », - випливає з офіційного коментаря« ГСК ».

Не готовий Віктор Кудрін відкривати і фінансове питання - чи вписується «ГСК» в зазначені контрактом майже 12 млрд рублів або в черговий раз буде поставлено питання про збільшення кошторису. За його словами, всі додаткові цифри - це предмет для обговорення між генпідрядником та замовником. «В даний момент інші суми не обговорюються», - лаконічно відповів Кудрін.

«Фонтанка» неодноразово розповідала про конфлікт між «ГСК» і «Петроінвестом». З грудня 2015 року гендиректор «Петроінвеста», щоб призупинити реорганізацію «ГСК», відправив більше 10 офіційних звернень на ім'я генпрокурора Юрія Чайки, прокурора Санкт-Петербурга, керівництва федеральної та регіональної служби виконання покарань. Звернення відлетіло і в апарат президента РФ. Генсубподрядчік пропонував усунути «ГСК» від управління будівництвом.

Приводом для активності «Петроінвеста» стало рішення глави «ГСК» Віктора Кудріна про реорганізацію компанії шляхом поділу на АТ «ДСК» та АТ «Нові технології». У зверненні на ім'я керівника адміністрації президента РФ, датованому березнем 2016 року, Хамхоков турбується, що при такій реорганізації активи АТ «ДСК» можуть виявитися у власності новоствореної організації, поставити під сумнів виконання зобов'язань в майбутньому, привести субпідрядні організації до банкрутства і унеможливити закінчення будівництва в розумний термін.

«Фонтанка» наводить коротку хронологію будівництва «Хрестів-2». Старт проекту - 2007 рік, закінчення планувалося в 2013 році. Замовник будівництва - ФСВП - уклав з «ГСК» контракт на 11,9 млрд рублів. А потім почалася низка переносів термінів. В кінці грудня 2015 року до державного контракту було підписано додаткову угоду на суму 1,3 млрд рублів. Встановлений термін відкриття СІЗО (грудень 2015 року) був зірваний і перенесений на півроку. У липні 2016 року будинок найбільшою в'язниці в Європі мало прийняти арештантів.

Як уже повідомляла «Фонтанка», під час будівництва аудитори ФСВП виявили порушень на загальну суму 425 млн рублів . А в жовтні 2016 року УФСІН подало позов в петербурзький арбітраж про стягнення з «ГСК» додатково виділених 1 млрд 300 млн рублів. Формулювання - «безпідставне збагачення по держконтракту». Насправді УФСІН намагається повернути в бюджет кошти, які генпідрядник отримав в рамках допконтракта, але не відпрацював.

Ділові відносини «ГСК» і «Петроінвеста» дали тріщину в 2015 році, коли, за версією «Петроінвеста», «ГСК» перестала розплачуватися і приймати виконану роботу. Можна припустити, що особистість генерал-лейтенанта запасу Руслана Хамхокова, ветерана Спецстроя Росії, що має срібну медаль «За внесок в розвиток кримінально-виконавчої системи Росії», під чиїм керівництвом було побудовано чимало об'єктів промислового, оборонного та соціального значення, мала важливе значення в отриманні «ГСК» контракту з «Хрестів-2».

Що стосується загрози банкрутства «Петроінвеста», то Хамхоков впевнений, що спроба «ГСК» приречена. «ГСК» справляла з нас 4 млн рублів, в судовому засіданні ми визнали переплату в сумі 4 млн рублів. Перерахувати вказану суму «ГСК» не представляється можливим через загрозу подвійного списання грошових коштів після пред'явлення виконавчого листа до банку. На рахунках «Петроінвеста» є суми більш високого порядку, крім того, сума, що підлягає стягненню, перерахована на депозитний рахунок суду касаційної інстанції в якості забезпечення інтересів «ГСК», - пояснює Руслан Хамхоков.

Можна гарантувати, що на цьому сутичка ділових партнерів не закінчиться. Руслан Хамхоков уточнив, що на сьогоднішній день «ГСК» повинна «Петроінвесту», який виконав близько 42 відсотків робіт, 367 мільйонів рублів. В арбітраж вже подано сім заяв на 260 мільйонів рублів. «У стадії подачі ще п'ять позовів на загальну суму 104 мільйони рублів», - анонсує глава компанії-субпідрядника.

Втім, в «ГСК», мабуть, очікували подібного розвитку подій. «Всі судові справи« Петроінвеста »проти« ГСК »засновані на спробі отримати грошові кошти за ті роботи, які не були прийняті замовником будівництва СІЗО, тобто УФСІН по Санкт-Петербургу і Ленобласті. Всі позовні заяви «Петроінвеста» проти «ГСК» виставлені від «ГСК» на ФСВП, і вони паралельно розглядаються арбітражним судом. Що стосується банкротних позову на 32 млн рублів, то ми розрахуємося з генсубподрядчіком після того, як ФСВП по даному позовною вимогою розрахується з «ГСК». На даний момент і ФСВП, і «ДСК» подали скаргу до касаційної інстанції », - випливає з наданою« Фонтанці »позиції« ГСК ».

Глава УФСН по Санкт-Петербургу і Ленобласті Ігор Потапенко заявив, що він не має наміру вникати в конфлікт забудовників. «Ми спілкуємося з генпідрядником -« ДСК », і у нас немає стосунків ні з« Петроінвестом », ні з іншими субпідрядниками. Виникають в їх чвари - не моя зона відповідальності », - сказав Ігор Потапенко, запевнивши« Фонтанку », що кошторис« Хрестів-2 »більше ні на рубль не збільшиться. «ГСК» доведеться здавати об'єкт, будівництво якого оцінено майже в 12 млрд рублів.

Катерина Кураєва,
«Фонтанка.ру»


© Фонтанка.Ру