Маркетинг або художній задум: ​​в Росії можуть заборонити куріння у фільмах

У МОЗ запропонували заборонити підтримку з бюджету фільмів, в яких герої курять або в яких демонструються тютюнові вироби, а також обмежити показ брендів сигарет. Кінорежисери розповіли m24.ru, які труднощі в кінематографі спричинить за собою таку заборону. У свою чергу, в Міністерстві охорони здоров'я назвали відповідну міру ефективної для боротьби курінням. У МОЗ запропонували заборонити підтримку з бюджету фільмів, в яких герої курять або в яких демонструються тютюнові вироби, а також обмежити показ брендів сигарет

Фото: ТАСС / Артем Геодакян

Ідея заборони куріння у фільмах з'явилася в доопрацьованій версії антитютюнової концепції , Проект якої 26 травня МОЗ Росії розіслав в федеральні органи виконавчої влади. У новій версії документа відомство відмовилося від ідеї збільшити робочий день для курців і посилив вимоги до стандартизованих пачкам сигарет.

У МОЗ допрацювали і надали федеральним органам виконавчої влади "Концепцію здійснення державної політики протидії споживанню тютюну на 2017-2022 роки та подальшу перспективу".

У проробленої версії з урахуванням зауважень з боку інших відомств МОЗ висуває нові пропозиції: введення обмеження на показ товарних знаків, службовців для індивідуалізації тютюнових виробів. Також у відомстві запропонували заборонити держпідтримку художніх фільмів, в яких демонструються тютюнові вироби і процес куріння. З 2013 року реклама тютюнових виробів в Росії вже заборонена законом "Про рекламу", але не заборонено продвижение сигарет у фільмах.

Член координаційної ради з контролю над тютюном при Міністерстві охорони здоров'я Росії Віктор Зиков розповів m24.ru, що прибрати з художніх фільмів кадри з демонстрацією споживання тютюну або самі тютюнові вироби "можна безболісно".

"Світ від цього не перевернеться, навпаки - ті, хто дивиться фільми, не будуть піддаватися маркетингу, і їм не буде нав'язуватися точка зору про те, що куріння соціально прийнятно. Крім того, поява самих товарних знаків тютюнової продукції на екрані - це не просто так, можливо, є якась спонсорська допомога від тютюнових компаній ", - пояснив Зиков.

Він додав, що міра, запропонована Міністерством охорони здоров'я і вже реалізована в законодавстві щодо заборони демонстрації тютюну, дуже ефективна, проте обмеження не поширюються на фільми для дорослих, де куріння є частина художнього задуму.

"У законодавстві ніяк не визначаться поняття" художній задум ". Якщо режисер або сценарист скаже, що це і є задум, то так і буде. І це велика проблема. Пропонована міра (заборона МОЗ - m24.ru) раціональна, оскільки держава не може одночасно встановлювати концепцію обмеження споживання тютюну і фінансувати фільми, в яких куріння пропагується ", - сказав Зиков.

Він також зазначив, що контролювати виконання заборони повинен Роскомнадзор і громадськість.

"Якщо в фільмі буде порушення, то за це повинна послідувати передбачена законом відповідальність", - уклав член координаційної ради по боротьбі проти тютюну.

Коментуючи заяву МОЗ про те, що відомство не може заборонити фільми, якщо сцена куріння, на думку режисера або сценариста, є художньої задумкою, кінорежисер і сценарист Михайло Местецький зазначив, що в деяких фільмах герой органічно не може не курити.

"А що ще це може бути, якщо не режисерський прийом? Наприклад, фільми про війну, або фільм про Сталіна. У нас Сталін не буде палити? Або у Черчілля НЕ буде сигари? Як ми будемо це показувати? Це буде фуфло, це буде фейк. Або наприклад, фронтовий фільм. Тоді кожен другий курив самокрутки. У нас же вийде окопна правда, тільки все ведуть здоровою спосіб життя - не палити і не приймають фронтові 100 грам ", - сказав режисер.

На думку Местецький, МОЗ намагається зробити з кінематографа ідеальну картину реальності, в той час, як кіно покликане відображати правду про життя і показувати її з боку.

"МОЗ хоче, щоб ми знімали фільми, де ніхто не курить, все носять сорочки і ідеально пострижені. Це соцреалізм - шлях, пройдений нашою країною, і шлях, який призводить в глухий кут. Тому я проти цих заходів. У всьому світі використовуються маркування" 18+ ", це той вік, коли людина сама вирішує дивитися йому цей фільм чи ні", - розповів режисер в бесіді з m24.ru.

Він також вважає, що "якщо держава блокує реальність, то воно на цьому не зупиниться".

"Наприклад, Звягінцев зняв останній фільм без держпідтримки. Наступним кроком (держави - m24.ru) йде заборона на прокатні посвідчення - це буквально "вичищення" таких фільмів з російської кінематографа. Виходячи з усього цього, відкривається розуміння того, що держава за такими параметрами намагається цензурувати кіно. Це здається глибинно-радянським ", - уклав Местецький.

У 2013 році в Росії вступив в силу закон "Про охорону здоров'я громадян від впливу тютюнового диму та наслідків споживання тютюну". Документ визначив довгий перелік місць, де курити заборонили. З тих пір число курців в Росії почало знижуватися. Недавнє опитування ВЦИОМ показав , Що значно зросла кількість росіян, що бажають від цієї звички відмовитися. Чотири роки тому про такий намір заявляли 57 відсотків курців, в нинішньому році їх стало вже 79 відсотків.


Детальніше дивіться в сюжеті телеканалу Москва24.

У бесіді з радіостанцією Москва FM кінопродюсер, актор і режисер Сергій Жигунов висловився на підтримку боротьби з курінням, проте зазначив, що в деяких фільмах сцени з демонстрацією споживання тютюну - частина історичного образу героя або демонстрація його психологічного стану.

"Я за боротьбу з курінням, мені подобається, що відбувається. Сам же я курю вкрай рідко і, взагалі, не люблю, коли люди курять. Але це ж кіно! Мені здається, що останнім часом кіно перестало бути прикладом для наслідування: серіали з зірками збирають стільки ж глядачів, скільки фільми ", - сказав Жигунов.

Він зазначив, що в кінематографі зображуються, наприклад, історичні епохи, коли люди багато курили.

"Сімнадцяти миттєвостях весни" Штірліц курить - найкрасивіші великі плани Тихонова, коли він з сигаретою в роті. Курили все, якщо говорити про фільми про війну. "28 панфіловців" курили в окопах, коли чекали німецькі танки, - зауважив актор. - Якщо говорити про бренди, коли назва на пачці сигарет миготить перед камерою, - це вже product placement (різновид прихованої реклами - m24.ru), на мій погляд, огидна річ, але їй користуються, коли не вистачає грошей. Знову ж, цигарки "Герцеговина Флор", які курив Сталін, що, не показувати? Він же і справді їх курив ".

Він додав, що "багато артистів під час зйомок курять спеціальні трав'яні сигарети, оскільки в реальному житті це люди некурящі".

У Всесвітній день без тютюну, який був введений в 1988 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) з метою боротьби з курінням і відзначається 31 травня кожного року, кореспондент m24.ru з'ясував, як позбутися від нікотинової залежності . На думку лікарів, для того, щоб кинути палити, необхідно мати тверде бажання самої людини, а не зовнішній вплив рідних і близьких.

А під час під час бесід з пацієнтами в антитютюнових кабінетах намагаються розвінчати вже усталені міфи про куріння

.

А що ще це може бути, якщо не режисерський прийом?
У нас Сталін не буде палити?
Або у Черчілля НЕ буде сигари?
Як ми будемо це показувати?
Знову ж, цигарки "Герцеговина Флор", які курив Сталін, що, не показувати?