МОЗ ставить горілку на самообслуговування

МОЗ хоче боротися з «зеленим змієм», підвищивши ціну на горілку ще в півтора рази. Пити менше не стануть, попереджають експерти. Ринок поділять сурогатний глід і крафтового самогон. МОЗ хоче боротися з «зеленим змієм», підвищивши ціну на горілку ще в півтора рази

кадр з фільму "Самогонники", 1961 рік, кіностудія "Мосфільм", реж. Л.Гайдай

Про те, що мінімальна вартість пляшки горілки може зрости з нинішніх 205 до 300 рублів, повідомили 28 серпня федеральні ЗМІ з посиланням на джерело в Міністерстві охорони здоров'я. Відомство нібито запропонувало Мінфіну підвищити в 2018 році акциз на весь алкоголь з вмістом спирту більше 9%. Свою ідею чиновники обґрунтували турботою про здоров'я громадян: якщо міцні напої будуть не по кишені, їх перестануть пити зовсім або перейдуть на слабкоалкогольну продукцію.

У МОЗ «Фонтанці» підтвердили, що вважають підвищення акцизів і мінімальної роздрібної ціни «однією з найбільш ефективних заходів щодо скорочення споживання алкоголю» і обговорюють це з «зацікавленими федеральними органами виконавчої влади». Це не єдина ініціатива відомства по боротьбі з «зеленим змієм». Раніше повідомлялося про те, що чиновники подумують про заборону продажу спиртного у вихідні. Але поки все це не вилилося в конкретні постанови.

Очікування чиновників засновані на офіційній статистиці. З 2009 року акциз на горілку збільшився майже в три рази - з 191 до 523 рублів за літр безводного спирту. Споживання алкоголю в результаті знизилося з 14,3 л до 10,3 л на дорослу людину в рік, повідомили в Міністерстві охорони здоров'я.

Але у міністерства лукаві цифри, попереджають експерти. Розрахунки базуються не на даних про реальний споживанні, а на статистику продажів. Вони дійсно скорочуються. Так, в 2016 році росіяни випили 930 млн літрів алкоголю, що на 36% менше, ніж три роки тому. У першому півріччі 2017 року попит просів ще більше: наприклад, горілки стали пити менше на 20%, шампанського - на 40%, вина - на 15%. Але причина того зовсім не тяга до здорового способу життя або зусилля МОЗ.

Зниження продажів алкоголю говорить не про зменшення споживання, а тільки про переключення споживача на нелегальний алкоголь, впевнений генеральний директор Центру досліджень федерального і регіональних ринків алкоголю (ЦДФРРА) Вадим Дробиз. Точно оцінити обсяги тіньового ринку неможливо, але, на думку експерта, майже половина випитого в Росії спиртного - це контрафактна, кустарна або ж просто не призначена для вживання в їжу продукція.

«Споживання алкоголю корелює ні з ціною на нього, а з рівнем життя. Тому чиновникам МОЗ потрібно поставити запитання: а що сталося в країні такого гарного, що люди стали менше пити? »- погоджується голова Клубу професіоналів алкогольного ринку Максим Чернігівський. Крім подорожчання алкоголю на ріст нелегального ринку вплинуло впровадження ЕГАИС (Єдиної системи обліку алкогольної продукції. - Прим. Ред.). Підприємці, які не бажають нести додаткові витрати на підключення та ставати об'єктом перевірок, також вважають за краще йти в тінь. «У 2012 році 300 тисяч точок мали ліцензію на торгівлю алкоголем, зараз трохи більше 200 тисяч», - коментує експерт.

Мінфін пропозицію МОЗ не прокоментував, а ось Мінпромторг висловився різко проти. Ініціатива МОЗ, продиктована турботою про здоров'я нації, призведе до прямо протилежних результатів - скорочення легального ринку і до серйозного збільшення споживання сурогатів типу «глід», вважають у відомстві. Нагадаємо, в кінці 2016 року концентрат для ванн «Глід» забрав життя понад 40 осіб, жителів Іркутської області.

Учасники ринку цю думку поділяють. «Істотна частина споживачів піде в нішу сурогатів і« лівої »горілки», - прокоментував генеральний директор компанії «Ладога Дістрібьюшен» Сергій Клюшкин. Купувати легальне спиртне перестане не тільки маргінальний, а й інтелігентна споживач, вважає Вадим Дробиз. Для нього виходом стане не «глід», а крафтового самогоноваріння.

«Фонтанка» вже писала про те, що петербуржці все частіше купують апарати, щоб робити спиртні напої для себе і своїх друзів. Багато з них також підробляють, поставляючи свою продукцію в бари і ресторани.

Ринок обладнання для самогоноваріння в останні два роки переживає справжній бум, розповів «Фонтанці» Євген Шмирін, директор інтернет-магазину з продажу відповідної продукції. За його словами, виготовленням такої техніки займається близько 100 компаній. Продажі зростають на 25% щорічно.

В основному самогонники-любителі роблять не ректифікату, тобто лікеро-горілчану продукцію, а дистиляти, тобто аналоги віскі і кальвадосу. Устаткування для перегонки обійдеться від 10 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відбити ці витрати можна за кілька місяців. Найпопулярніше і дешеву сировину для самогону - це цукор. «П'ять кілограмів обійдуться в 200 рублів, ще рублів 30 - витрати на воду, електрику, спиртові дріжджі. На виході можна отримати 4 літри самогону. Тобто вартість півлітрової пляшки власного виробництва - близько 30 рублів, а якість його буде вище, ніж у "казенки" », - каже Михайло Міхельсон, співзасновник бару крафтового алкоголю Laboratorio Distilita.

Собівартість виробництва з більш складного сировини, наприклад пивоварного солоду, буде вище - близько 85 - 100 рублів за літр, а виготовлення займає більше часу. Втім, тривалість процесу перегонки не є перешкодою для споживача - самогон зазвичай варять про запас.

А ось очікувати, що замість подорожчала горілки та іншого міцного спиртного покупець перейде на вино, наївно. «Щоб змінилися гастрономічні звички, має змінитися як мінімум покоління», - говорить Вадим Дробиз. Ритейлери також не помітили зниження попиту на горілку через її подорожчання. «Дешева горілка летить, як ракета. Вино купують інші люди, але його продажі ростуть, коли є знижки, а не коли зростає в ціні інший алкоголь », - коментує Ян ГРАСІС. На думку топ-менеджера, від подальшого збільшення мінімальних цін постраждає не тільки споживач і бізнес, а й держава, яка збере менше податків від виробництва і продажів.

Галина Бояркова, Микола Нелюбин,

«Фонтанка.ру»

Тому чиновникам МОЗ потрібно поставити запитання: а що сталося в країні такого гарного, що люди стали менше пити?