Нікохім-туй - Узбецька весілля

Найяскравішим і пишним узбецьким обрядом є весілля - Нікохім туй Найяскравішим і пишним узбецьким обрядом є весілля - Нікохім туй. Весільне торжество в узбецьких сім'ях - це найбільша подія, яке за традицією відзначається шумно, багато і з великою кількістю гостей. На це свято запрошуються всі: близькі і далекі родичі, сусіди, колеги по роботі і друзі.

Рано вранці в день весілля в будинку нареченого і в будинку нареченої влаштовується частування святковим пловом, з якого власне і починається весільний обряд. Сьогодні все частіше ранковий плов влаштовується не в будинку, а в кафе або чайхане, що набагато зручніше, та й менш клопітно для господарів.

Після ранкового плову наречений у супроводі друзів, родичів, музикантів і танцюристів приїжджає в будинок нареченої. Наречена у весільному вбранні, сьогодні, як правило, в європейському білій весільній сукні, очікує в спеціальній кімнаті, куди можуть увійти тільки повірені мулли (священики). Вони беруть у неї згоду на шлюб і після цього читають весільну молитву - Нікохім, яка укладає шлюб між молодими.

Потім йде друга частина весільного обряду - прощання з батьками і рідною домівкою. Друзі нареченого вантажать придане нареченої, а вона прощається з батьками і залишає будинок в супроводі подруг і родичок, які співають прощальні пісні.

У будинку нареченого наречену зустрічають жінки, співаючи традиційні весільні пісні. До дверей будинку веде біла доріжка - паяндоз, по якій наречена входить в свій новий будинок. Перед дверима вона робить уклін новому будинку - «Остонов салом», і в цей момент її обсипають квітами, грошима, солодощами, бажаючи їй, таким чином, красивою, багатою і солодкого життя.

З цього моменту починається весільне торжество - Нікохім туй, який іноді триває кілька днів. Після весільного торжества наречений проводжає наречену в їх нову кімнату, де її зустрічає і переодягають янга - родичка або близька подруга нареченої. Після цього в кімнату входить жених і «викуповує» наречену у Янгі і тільки після цього молодят залишають наодинці один з одним.

Рано вранці наступного дня настає час завершального обряду - Келін салом або вітання нареченої. Молода дружина повинна, низько вклоняючись в пояс, привітати батьків нареченого, родичів, гостей. А вони в свою чергу підносять свої подарунки і вітають із заміжжям.