Нові правила проходження кордону: як працює система біометричного контролю

Фото: KHARKIV Today

З 1 січня громадянам 70 країн потрібно здавати відбитки пальців при в'їзді в Україну. В їх число входять росіяни, а також громадяни Ірану, Іраку і Вьтнама, які часто намагаються нелегально проникнути на територію України через російський кордон.

У Харківській області обладнання для зняття відбитків пальців встановлено на пункті пропуску "Гоптівка" і в аеропорту. У цих місцях працюють стаціонарні системи. Щоб пройти прикордонний контроль, росіянам потрібно прикласти до екрану великий палець правої руки і окремо - чотири інших пальця. При повторному проходженні кордону досить буде чотирьох пальців.

"Громадянин дає паспорт інспектору, інспектор прикладає егок зчитувального пристрою і інформація відбивається на моніроре. Далі система пропонує зняти відбитки пальців. Громадянин прикладає пальці до приладу і інформація відправляється в центральний банк даних", - пояснив начальник відділення зв'язку відділу прикордонної служби "Дергачі" Олексій Червяков .

Громадянин прикладає пальці до приладу і інформація відправляється в центральний банк даних, - пояснив начальник відділення зв'язку відділу прикордонної служби Дергачі Олексій Червяков

На "Гоптівка" і в аеропорту працюють стаціонарні системи контролю. Фото: KHARKIV Today

В режимі онлайн відбувається звірка з базами Інтерполу і базами біометричного контролю. Якщо людина порушувала закон, або країна не випускає його з-за несплачених боргів (таке практикується в Росії), то його можуть не впустити в Україну. Для громадян, у яких відсутні пальці або кисті, працюють окремі правила - інформація про відсутність пальців або кінцівок заноситься в базу.

Відбиток великого пальця сканують окремо. Фото: KHARKIV Today

Громадяни України проходять паспортний контроль так само, як і раніше - не здаючи відбитки пальців.

Біометрична система контролю працює і на Південному вокзалі. Тільки тут прикордонники користуються не стаціонарними, а мобільними приладами біометричного контролю, які вони заносять в вагони. Сканування відбитків пальців відбувається прямо в купе. Пасажирам поїздів потрібно докласти тільки один вказівний палець правої руки.

"Це пов'язано з тим, що іноземці прибувають масово і для економії часу знімається тільки один відбиток", - розповіла прес-офіцер Східного регіонального управління ДПСУ Оксана Іванець.

На Південному вокзалі відбитки перевіряють прямо в вагонах. Фото: KHARKIV Today

Втім, поки система не обкатана і часто дає збої. Одну з пасажирок потягу "Москва-Харків", який прибув на станції 3 січня близько 8 ранку, просять докласти ще й вказівний палець лівої руки. З другого разу система спрацьовує. З жінками проблеми виникають частіше - кажуть прикордонники. Через акрилового напилення, яке застосовується в деяких видах манікюру, відбиток пальця стає нечітким. Втім, навіть в складних випадках перевірка відбитків займає не більше двох хвилин. Пасажири відносяться до процедури з розумінням і не скаржаться.

Іноді система біометричного контролю спрацьовує не з першого разу. Фото: KHARKIV Today

"Їду в Україну вперше, по роботі, але до цієї процедури я ставлюся нормально - так і треба. Я бував в США і в Бейруті - там така ж система", - розповів KHARKIV Today пасажир поїзда "Москва-Харків" Руфіон Джапаров.

За словами співробітників Харківського прикордонного загону, за перші три дні роботи системи конфліктів не було. Злочинці і порушники теж не траплялися.

"Зараз проходження прикордонного контролю проходить швидше. Техніка новіша, ніж була раніше, швидше реагує. Відсканувати одного пасажира займає хвилину-півтори", - розповів співробітник Харківського прикордонного загону Дмитро Ваврійчук.

З 1 січня кордон з Україною на ділянці Східного регіонального управління прикордонної служби перетнули більше 4 тисяч 600 осіб. Після новорічних та різдвяних свят рух буде активніше - кажуть співробітники прикордонного загону.

Як писав KHARKIV Today, з 1 січня на українському кордоні запрацював біометричний контроль .