Пасьянс Марата Садикова: навіщо РКБ, ДРКБ і поліклініка №21 обмінялися головними лікарями?

23.04.2018

Новий міністр охорони здоров'я влаштував кадрову струс трьом китам татарстанського охорони здоров'я - все в ім'я «ідеології змін»

За рішенням Марата Садикова відразу три ключових установи охорони здоров'я в один день змінили головних лікарів - з РКБ в поліклініку №21 перейшов Рустем Гайфуллин, його місце зайняв головний лікар ДРКБ Рафаель Шавалієв, чиє крісло, в свою чергу, зайняв Айрат Зіатдінов, який очолював поліклініку №21, - коло замкнулося. У бесіді з кореспондентом «БІЗНЕС Online» учасники ротації знаєте, хто такий же прийом 8 років тому використовував екс-міністр Айрат Фаррахов.

За рішенням Марата Садикова відразу три ключових установи охорони здоров'я в один день змінили головних лікарів Фото: «БІЗНЕС Online» За рішенням Марата Садикова відразу три ключових установи охорони здоров'я в один день змінили головних лікарів Фото: «БІЗНЕС Online»

ОНКОЛОГ, ХІРУРГ І ПЕДІАТР: ЯК МАРАТ САДИКОВ тасує кадрову колоду

Сьогодні стало відомо про перший етап в серії кадрових призначень, які запустив в своєму відомстві Марат Садиков. Міністр охорони здоров'я РТ почав з ротації в найбільших медичних установах Казані - РКБ, ДРКБ і поліклініки №21 (найбільшої в Татарстані). За даними нашого видання, о 13:00 новий головний лікар був представлений в ДРКБ, о 13:30 - в РКБ, о 14:00 - в «поліклініці XXI століття». Нагадаємо, першим серйозним кадровим рішенням можна вважати відставку керівника республіканської офтальмологічної клініки Айдара Амірова і призначення на його місце з приставкою в. о. Діни Хусаинова - дочки екс-міністра охорони здоров'я РТ Каміля Зиятдінова. Однак та відставка виглядала як вимушена на тлі кримінальної справи, порушеної за підозрою в зловживаннях в РКОБ. В даному випадку причини все-таки інші, і мова йде не про відставки, а про ротацію по горизонталі.

Республіканську клінічну лікарню очолить 44-річний Рафаель Шавалієв, колишній головний лікар ДРКБ. Судячи з біографії, перш за все Шавалієв - професійний управлінець. Родом новий головлікар РКБ з Актанишском району, за плечима у нього КДМУ за спеціальністю «лікувальна справа», після чого він був визначений в інтернатуру кафедри загальної та невідкладної хірургії Казанської державної медичної академії. Звідти його перевели хірургом в Менделєєвського ЦРЛ. Через два роки Шавалієв повернувся в Казань продовжувати гризти граніт науки - він закінчив в КДМУ клінічну ординатуру за фахом «онкологія», успішно поєднуючи її з роботою лікарем-онкологом в Казанському онкологічному диспансері. Після семи років практики він перебрався в крісло керуючого справами МОЗ РТ, а звідти майже відразу, з короткою «зупинкою» в статусі головного лікаря госпіталю для ветеранів війн, в 2010 році прибув на місце головного лікаря ДРКБ, де і працював весь цей час.

Молодий лікар не залишав і навчання - в 2011 році він закінчив економфак КФУ за фахом «державне і муніципальне управління», а в 2014 році - вищу школу міжнародного бізнесу при РАНХиГС. Не так давно він став і депутатом Казгордуми, де очолює постійну комісію з охорони здоров'я городян і навколишнього середовища. Він заслужений лікар РТ, лауреат Держпремії РТ в області науки і техніки, у нього кілька почесних грамот республіканського і федерального міністерства охорони здоров'я. Виховує чотирьох дітей і, як сказано в об'єктивці, захоплюється читанням, спортом і театром.

Під управлінням Шаваліева тепер не просто республіканська лікарня, а міжрегіональний медичний центр, який надає всі види допомоги дорослому населенню аж до пересадки внутрішніх органів - в РКБ вже 25-річний досвід по трансплантології нирок, а з 2011 року лікарня практикує пересадку печінки.

Рафаель Шавалієв очолить Республіканську клінічну лікарню Фото: «БІЗНЕС Online» Рафаель Шавалієв очолить Республіканську клінічну лікарню Фото: «БІЗНЕС Online»

Його попередник в РКБ, 52-річний Рустем Гайфуллин, також закінчував Казанський державний медичний університет за спеціальністю «лікувальна справа». Роботі в Республіканській клінічній лікарні він віддав 28 років, почавши з рівня інтернатури в хірургічному відділенні. Після цього перейшов в казанську міськлікарні №18, де до 1993 року працював лікарем-хірургом відділення гнійної хірургії. Після цієї практики Гайфуллин повернувся в стіни рідної РКБ - на посаду лікаря-хірурга хірургічного відділення. Пропрацювавши 13 років, 40-річний професійний хірург перебрався на адміністративну роботу, де почав будувати кар'єру вже в ролі управлінця. У 2006 році він зайняв крісло першого заступника головлікаря РКБ, а в 2010 році приступив до обов'язків головлікаря. Гайфуллин неодноразово удостоювався державних нагород: нагрудний знак «Відмінник охорони здоров'я», нагрудний знак-медаль «В ім'я життя на Землі», почесні знаки «Відмінник якості», «Будівельна слава» (за роботу з модернізації РКБ), а також численні почесні грамоти МОЗ РТ. З 2010 року він є членом-кореспондентом академії наук РТ і з 2013 року - заслуженим лікарем Татарстану. Отримав другу вищу юридичну освіту. Всього в РКБ більше 4,8 тис. Співробітників, включаючи 850 лікарів і 1800 медсестер. Для порівняння: персонал ДРКБ - близько 2,3 тис. Чоловік, в їх числі 495 лікарів і 980 медсестер. Але при цьому середня зарплата у лікарів РКБ - близько 40-50 тис. Рублів, в ДРКБ - 72 тис. Рублів.

РКБ і ДРКБ в 2011-2012 роках реалізували програми модернізації. «Доросла» лікарня освоїла на ці цілі 2,7 млрд рублів, а «дитяча» - 2 мільярди. Сьогодні щорічно в ДРКБ надходить 580 тис. Звернень, лікарня надає стаціонарну допомогу 35 тис. Дітей, проводить 15 тис. Операцій. У свою чергу, в РКБ надходить 250 тис. Звернень до поліклінік і 170 тис. В приймально-діагностичні відділення, через лікарню щорічно проходять 42 тис. Стаціонарних хворих. РКБ приймає 10 тис. Пологів і проводить 46 тис. Операцій на рік. Обидві лікарні приймають пацієнтів не тільки з Татарстану, але і інших найближчих регіонів, включаючи Марій ел, Чувашії та Мордовії.

Новий головлікар ДРКБ, 40-річний Айрат Зіатдінов, на початку нульових закінчив КДМУ за спеціальністю «педіатрія». Ординатуру Зіатдінов проходив також в стінах рідного вузу за спеціальністю «соціальна гігієна і організація охорони здоров'я». Трудову кар'єру він почав не так давно - в 2003 році, коли його запросили стати заступником начальника з лікувальної роботи відділу охорони здоров'я авіабудівної району управздравоохраненія Казані. Через два роки Зіатдінов вибився в начальники управздравоохраненія Вахітовского району, а ще через три роки очолив міську клініку №4 «Студентська». Одночасно керуючи лікарнею, він вивчився на юриста в інституті соціальних та гуманітарних знань. В міській поліклініці №21 на посаді головлікаря Зіатдінов виявився у вересні 2017 року.

Що стоїть осібно від них поліклініка №21, яку тепер очолить Гайфуллин, вибивається з-поміж інших медичних установ республіки своїми масштабами. У жовтні 2017 року президент РТ Рустам Мінніханов відкрив нову будівлю поліклініки на вулиці Зорге, 103 площею більше 10 тис. Кв. м. У новому високотехнологічному медцентрі працюють 10 відділень: приймально-інформаційне, інфекційне, рентгенологічне, терапевтичне, відділення невідкладної допомоги, амбулаторної реабілітації, функціональної діагностики, профілактичної допомоги і вузьких фахівців, а також жіноча консультація і центр чоловічого здоров'я. На базі поліклініки також відкрився філіал Республіканського клінічного онкологічного диспансеру.

Очолював міську поліклініку №21 з вересня 2017 року Айрат Зіатдінов (праворуч) переходить на посаду головлікаря ДРКБ Фото:   president Очолював міську поліклініку №21 з вересня 2017 року Айрат Зіатдінов (праворуч) переходить на посаду головлікаря ДРКБ Фото: president.tatar.ru

«Філософія нашої клініки свідчить - це поліклініка XXI століття. Це поліклініка майбутнього, де укомплектованість 100 відсотків, де є повний спектр вузьких фахівців, розширена реабілітація, є акватерапія. Клініка діагностичного центру - це принцип єдиного вікна. Пацієнт прийшов - отримав зворотний зв'язок. Тут наші пацієнти зможуть пройти повний спектр реабілітації від початку і до кінця », - розповідав на відкритті Зіатдінов.

Сьогодні поліклініка обслуговує понад 200 тис. Чоловік, її нерідко називають ідеалом амбулаторної поліклінічної служби в РФ. За даними нашого видання, в спадок Гайфуллін також перейде медичний центр Іннополіса, який раніше був приписаний до РКБ.

«ДАЛІ БУДЕ ТІЛЬКИ КРАЩЕ. КАДРИ ВИРІШУЮТЬ ВСЕ »

У бесіді з кореспондентом «БІЗНЕС Online» Садиков зауважив, що ці кадрові рішення були прийняті в рамках прийнятої стратегії ротації кадрів керівників медичних установ. «Це було необхідно для вирішення поставлених перед нами завдань, амбулаторна-поліклінічна мережа, стаціонарна, дитячі та дорослі поліклініки повинні разом розвиватися, а не окремо» - уклав він. - Далі буде тільки краще. Кадри вирішують все ».

Рустем Гайфуллин очолить тепер поліклініку №21, також в спадок йому перейде медичний центр Іннополіса, який раніше був приписаний до РКБ Фото: «БІЗНЕС Online» Рустем Гайфуллин очолить тепер поліклініку №21, також в спадок йому перейде медичний центр Іннополіса, який раніше був приписаний до РКБ Фото: «БІЗНЕС Online»

Свій погляд на логіку керівництва МОЗ на прохання нашого видання виклав Шавалієв. «У Татарстані вибудовується трирівнева система медичної допомоги, - зазначив він. - Перший ступінь - це візит до лікаря в поліклініку або до фельдшера, якщо говорити про село. Медична допомога другого рівня надають міжмуніципальні і міжрайонні центри, в Казані це міські лікарні, в Татарстані - ЛШМД в Челнах. Завдання третього рівня вирішують ДРКБ і РКБ. Ці дві клініки концентрують у собі всі необхідні ресурси по столиці РТ для надання багатопрофільної допомоги, включаючи вузькоспрямовані і спеціалізовані ».

Свій перехід в РКБ Шавалієв пов'язує з практично спорідненої зв'язком двох лікарень: якщо РКБ приймає пологи, то ДРКБ «веде» дитину до повноліття і потім повертає пацієнта в «рідні» стіни, де він побачив світ. За його оцінкою, в очолюваної ним протягом восьми років ДРКБ трирівнева система медичної допомоги вже побудована. «Ми надаємо первинну санітарну допомогу, коли батьки дітей звертаються до лікарів, приклад другого рівня - це наша поліклініка в азинів або дитяча кардіологія на Ріхарда Зорге, третій рівень ми реалізуємо вже на нашій основній базі, - говорить співрозмовник видання. - Є доручення президента РТ - ту модернізацію, яка пройшла в великих клініках і отримала хороший результат, розтиражувати і в інших поліклініках і медустановах, щоб було однаково всюди добре пацієнтам, до цього тепер прагне наш засновник ». Шавалієв вважає, що аналогічний трирівневий медичний центр був побудований в РКБ. І тепер його завдання - реалізувати його в поліклініці №21.

«Це еволюційний рішення», - оцінив в бесіді з кореспондентом «БІЗНЕС Online» призначений головним лікарем поліклініки №21 сам Гайфуллин. Колишній головний лікар РКБ додав, що він не один іде з лікарні, а бере з собою «ідеологію змін». Обидва призначенця, втім, не виключають, що візьмуть на нове місце членів своєї команди.

Представники комерційного сектора республіканського охорони здоров'я також сприймають новину прихильно. «Я вважаю, що це дуже грамотне рішення нового міністра Марата Садикова і позитивно до цього ставлюся, - зазначив у розмові з кореспондентом" БІЗНЕС Online "генеральний директор ТОВ" Центр невідкладної медичної допомоги "Григорій Ейдлін. - Воно спрямоване на посилення тих позицій, які були, може бути, недостатньо сильними. Він ставить тих людей, які дуже добре себе проявили. Той же Шавалієв - чудовий фахівець, чудовий організатор, розумниця. ДРКБ працює як годинник, дуже чітко. Як в плані надання послуг безкоштовної медицини, так і платні медичні послуги надають практично на всю Росію. Молодці! »

Призначення співрозмовник видання назвав якісним стрибком, який є тільки початком в довгому шляху кадрових змін. «Я вважаю, що Марат Наилевич поки веде зміни по основних позиціях, - вважає Ейдлін. - А далі він, напевно, дійде до витоків. Від монстрів, великих медичних центрів, дійде до первинної ланки, де також буде наведено порядок ».

Фото: «БІЗНЕС Online» Фото: «БІЗНЕС Online»

«ГОРИЗОНТАЛЬНЕ ПЕРЕМІЩЕННЯ ВАЖЛИВО ЯК ДЛЯ КЛІНІК І КОЛЕКТИВІВ, ТАК І ДЛЯ САМИХ КЕРІВНИКІВ»

Цікаво, що потрійну кадрову рокіровку рівно 8 років тому проводив і екс-міністр охорони здоров'я РТ Айрат Фаррахов. У 2010 році головний лікар РКБ Михайло Кормачев став головним лікарем Госпіталю для ветеранів воєн, головний лікар госпіталю Шавалієв очолив ДРКБ, а Гайфуллин очолив РКБ. Сьогоднішні призначенці називають Фаррахова своїм наставником.

Сам тепер уже депутат Держдуми РФ від Татарстану в бесіді з «БІЗНЕС Online» вітав вироблені призначення у високих медичних колах. Він згадав, що Шавалієв свого часу прийшов на роботу в ДРКБ після сильного головного лікаря Євгена Карпухіна, як раз в цей же час проводилася масштабна модернізація лікарні.

«За короткий термін нам вдалося зробити повну модернізацію, при цьому головне завдання було - щоб лікарня продовжувала працювати і ми не відмовляли в прийомі дітей», - згадує Фаррахов час роботи в республіці. Він наголосив на тому, що Шавалієв завжди спирається на думку авторитетних фахівців. «Коли він був призначений в ДРКБ, всі авторитетні люди і керівники, які там працювали, продовжили там працювати з новими завданнями. Це дуже важливо, коли у великій клініці після зміни першої особи не відбувається великого переміщення адміністративного апарату, я вважаю, що це шкодить основній роботі », - говорить депутат.

«Він успішний менеджер, людина, яка знає медицину. Зі студентської лави він довго працював лікарем, знає, як досягати успіху. Це той керівник, який може надихати на вирішення складних завдань », - рекомендував свого колишнього вихованця Фаррахов. Екс-міністр МОЗ зазначив, що РКБ - одне з найбільших і ключових медичних установ, з опорою на яке свого часу будувалася вся система охорони здоров'я РТ. Невипадково РКБ об'єднали з медициною катастроф і санітарної авіацією - для більш оперативного реагування.

Цікаво, що потрійну кадрову рокіровку рівно 8 років тому проводив і екс-міністр охорони здоров'я РТ Айрат Фаррахов Фото: «БІЗНЕС Online» Цікаво, що потрійну кадрову рокіровку рівно 8 років тому проводив і екс-міністр охорони здоров'я РТ Айрат Фаррахов Фото: «БІЗНЕС Online»

«Є в менеджменті таке поняття, як горизонтальне переміщення, це важливо як для клінік і колективів, так і для самих керівників. Після роботи на одному місці багато часу бачення деяких питань спотворюється, тому я вітаю дані переміщення », - каже Фаррахов.

Призначення колишнього головлікаря РКБ Гайфуллін керівником 21-ї поліклініки депутат не вважає зниженням, оскільки це найбільша та нову поліклініку не тільки в Татарстані, але в ПФО. «Коли дуже досвідчені фахівці приходять в первинну ланку, це прекрасно, тому що воно потребує серйозної уваги. Тільки реально змінивши первинну ланку, ми зможемо домогтися завдань, які поставив президент РФ по очікуваної тривалості життя. Ключова ланка в сьогоднішньої реформи системи охорони здоров'я - це поліклініки. Саме на первинній ланці починають і закінчують своє лікування 80 відсотків громадян, і саме по відношенню до первинній ланці формують свою позицію до системи охорони здоров'я », - пояснив Фаррахов логіку призначення Гайфуллін.

Про Зіатдінове, який очолив тепер ДРКБ, депутат ГД також відгукується лише в позитивному ключі. «Якщо ви пам'ятаєте, коли ми побудували поліклініку Універсіади, ми перемістили туди колектив студентської поліклініки, яка розташовувалася в будівлі на Сибірському тракті. І цей колектив став базою для медичного забезпечення всієї Універсіади. А керував цим колективом Айрат Зіатдінов, він пройшов хорошу школу, зробив стартап на базі цієї поліклініки », - знову згадує справи минулих днів парламентарій.

Наступним етапом в кар'єрі Зіатдінова став успішний запуск 21-ї поліклініки. «Йому довірили керувати дитячої республіканської клінічною лікарнею, сьогодні це одна з кращих дитячих клінік РФ, прекрасний персонал, серйозний обсяг високотехнологічних втручань, вона користується гарною міжнародною репутацією. Зіатдінову необхідно буде зберігати цей потенціал і внести щось своє », - вважає Фаррахов.

Депутат зазначає, що мова йде не просто про клініки, а про медичні заклади, які консолідують значну частину бюджету РТ на охорону здоров'я. А вдалі перепризначення в поєднанні з постановкою призначенців нових завдань повинні привести до підвищення ефективності витрачання бюджетних грошей. «Виходячи з тих недоробок, які були, і з тих звернення громадян, які надходили, думаю, це буде правильним кроком», - уклав Фаррахов.