Планування вагітності при цукровому діабеті 1 типу: самоконтроль

До основних понять самоконтролю при цукровому діабеті 1 типу відносяться:

  1. самостійно вимірювані показники глюкози крові,
  2. глікірованний гемоглобін,
  3. аналіз крові і / або сечі на визначення рівня кетонів.

Мета самоконтролю - досягти показників, максимально наближених до значень вагітних жінок без діабету.
Протягом I триместру вагітності досягнення цільових показників самоконтролю знижує ризик вроджених вад розвитку плоду і невиношування, а в II і III триместрах вагітності - знижує ризик народження великого малюка, а також всі несприятливі ризики вагітності і пологів в цілому.

Показники ГЛЮКОЗИ КРОВІ Показники ГЛЮКОЗИ КРОВІ

Щоденне вимірювання глюкози крові - головний і обов'язковий інструмент контролю цукрового діабету.

При цукровому діабеті 1 типу частота вимірювань дуже важлива. Неможливо добре контролювати діабет, вимірюючи цукор 3 рази на добу, тому що ми не бачимо повної інформації про рівень глюкози протягом дня. Якщо ви замислюєтеся про своє здоров'я, про здоров'я майбутнього малюка, вимірювати глюкозу крові треба часто - як мінімум, 6 разів на добу. Ми повинні знати цукор крові натще, перед їжею (а як інакше розрахувати дозу інсуліну на їжу?), Після їжі, перед сном, при необхідності - в нічний час. Це мінімум, який не враховує додаткових вимірів, наприклад, на випадок гіпоглікемії або фізичного навантаження.

  • щоденник самоконтролю

Всі отримані значення глюкози крові необхідно фіксувати в щоденнику. Запишіть також кількість з'їдених вуглеводів, введений інсулін, фізичне навантаження, а також епізоди гіпоглікемії або просто поганого самопочуття. При необхідності, якщо немає впевненості в правильному підрахунку вуглеводів, також ведеться харчовий щоденник.


Щоденник може бути в електронному вигляді, у вигляді додатку або просто записів в блокноті. Як вам зручніше. Головне, щоб і ви, і ваш лікар могли отримати звідти всю необхідну інформацію. Щоденник дозволяє оцінити час, необхідний для планування вагітності, і можливі проблеми під час майбутнього цікавого положення. Наприклад, за кількістю гипогликемий за минулий рік можна судити про можливе їх кількості в період вагітності. Пам'ятайте про те, що ведення щоденника при вагітності обов'язково! Адже в цей період часу вуглеводні коефіцієнти, коефіцієнти чутливості, дози інсуліну постійно змінюються.

  • Особливості при вимірюванні глюкози крові

Зазвичай цукор крові після їжі вимірюється через 2 години. Однак при вживанні складних вуглеводів найбільший стрибок глюкози в крові відбувається в середньому через 1 годину після їжі. Для зниження всіх несприятливих ризиків вагітності та пологів нам важливо знати, який був цей стрибок, і прагнути до цільової глюкози крові саме в цей проміжок часу. Ось чому в період вагітності і її планування рекомендується вимірювати глюкозу крові через 1 годину після їжі.

  • Рекомендовані значення глюкози крові при плануванні вагітності

Цільові для вас значення глюкози крові встановлюються індивідуально ендокринологом, тому що є ряд факторів (наприклад, певна стадія діабетичних ускладнень, часті гіпоглікемії або гіпоглікемії з втратою свідомості), при яких рекомендовані параметри встановлюються вище прийнятого зазвичай.

резюме

При плануванні вагітності:
- контроль глюкози крові мінімум 6 разів на добу;
- ведення щоденника самоконтролю;
- оцінка рівня глюкози крові через 1 годину після їжі;
- цільовий рівень глюкози крові встановлюється індивідуально ендокринологом.

Гемоглобіну глікірованного (HbA1c) Гемоглобіну глікірованного (HbA1c)

  • Що таке глікірованний гемоглобін?

Глікозильований гемоглобін (HbA1c) - це білок червоних клітин крові (еритроцитів), які розносять кисень з легких по всьому організму, до якого в крові приєднується глюкоза, «глікіруя» його. Еритроцити в середньому живуть 90-120 днів, тому глікірованний гемоглобін показує середнє значення глюкози крові за останні 3 місяці. Однак, так як це значення є середнім, необхідно обов'язково враховувати показники глюкози крові. Наприклад, мати цільовий HbA1c 6% можна і при дуже великий розкид глюкози крові, що ніяк не свідчитиме про хороший контроль вашого діабету.

  • Особливості HbA1c при плануванні вагітності

Будь-яке стан, що приводить до зміни тривалості життя еритроцитів, відіб'ється на значенні гликированного гемоглобіну. Наприклад, анемія через вплив на швидкість відновлення еритроцитів може призводити до зниження гликированного гемоглобіну.
Під час нормальної вагітності еритроцити (еритроцити) швидше оновлюються, іншими словами, тривалість їх життя зменшується. При цьому скорочується час, протягом якого еритроцит піддається впливу глюкози, тобто процесу глікірованія. Таким чином, рівень глікозильованого гемоглобіну під час вагітності виявляється заниженим. Саме тому, наприклад, Американська діабетологічної Асоціація (ADA) рекомендує при плануванні вагітності досягати HbA1c 7%, а при вагітності - вже 6% (за умови досягнення такого гликированного гемоглобіну без збільшення кількості гіпоглікемій).
З огляду на ці особливості поновлення еритроцитів при вагітності, HbA1c рекомендується вимірювати частіше (1 раз в 4 тижні)

УВАГА! Цільовий для вас глікірованний гемоглобін встановлюється індивідуально ендокринологом, тому що є ряд факторів (наприклад, певна стадія діабетичних ускладнень, часті гіпоглікемії або гіпоглікемії з втратою свідомості), при яких рекомендований HbA1c встановлюється вище прийнятого зазвичай.

Рекомендації основних діабетологічних організацій:

  • IDF (International Diabetes Federation) <7%
  • NICE (National Institute for Health and Clinical Excellence) <6,5%
  • ADA (American Diabetes Association), при плануванні вагітності <7%, при вагітності <6% (різні значення гликированного гемоглобіну пов'язані саме з особливістю поновлення еритроцитів при вагітності, дивись «Особливості HbA1c при вагітності»).

УВАГА! Рекомендується досягнення даних значень за умови відсутності гіпоглікемії.

резюме:
При плануванні вагітності:

- цільової HbA1c встановлюється індивідуально ендокринологом;
- HbA1с вимірюється 1 раз в 3 місяці, однак, NICE рекомендує вже при плануванні робити це щомісяця;
- основним параметром контролю діабету є цільові показники глюкози крові.

ОЦІНКА РІВНЯ КЕТОНІВ (АЦЕТОНУ) ОЦІНКА РІВНЯ КЕТОНІВ (АЦЕТОНУ)

  • Що таке кетони?

Кетони утворюються при спалюванні організмом жиру, який використовується в якості альтернативного глюкози джерела енергії. Освіта кетонів найчастіше пов'язано з неправильним харчуванням (при голодуванні) або з нестачею інсуліну, в результаті чого глюкоза не надходить в клітини, «голодуючі» від нестачі енергії. Обидва ці механізми запускають процес розщеплення жирової тканини з утворенням в якості побічних продуктів кетонових тіл ( докладніше дивись «Як утворюються кетони?» ).

  • Як їх можна виміряти?

Оцінити рівень кетонів в сечі або крові можна в домашніх умовах за допомогою спеціальних тест-смужок ( докладніше дивись «Все найважливіше про кетонах» ).

  • У мене виявлені кетонові тіла, що робити?

Якщо рівень кетонів в крові / сечі підвищений, і при цьому глюкоза крові теж висока (вище 13.9 ммоль / л), може розвинутися такий стан, як діабетичний кетоацидоз, що вимагає екстреного лікування в умовах стаціонару. До інших ознак кетоацидозу відносяться нудота, блювота, біль у животі, задишка, запах ацетону з рота, спрага, часте сечовипускання, слабкість. При вагітності діабетичний кетоацидоз може розвинутися за лічені години.
Діабетичний кетоацидоз також може мати місце при низькому або нормальному рівні глюкози крові, так званий еуглікеміческій діабетичний кетоацидоз. Він розвивається в разі, якщо людина з цукровим діабетом 1 типу тривалий час нічого не їв і не вводив інсулін в достатній кількості. Однак, такий стан зустрічається рідко.
При вагітності через нічного голодування часто зустрічається невелике підвищення рівня кетонів в ранкові години, перед сніданком. При цьому рівень глюкози крові знаходиться в межах нормальних значень. Такі кетони ще називають «голодними кетонами». Ситуація вирішується введенням перекусу повільними вуглеводами на 1-2 ХЕ перед сном. Також необхідно пам'ятати про те, що і всі основні прийоми їжі повинні містити вуглеводи.

резюме
При плануванні вагітності:

- необхідно мати вдома тест-смужки для визначення рівня кетонів в крові і / або сечі;
- при гіперглікемії, підвищення температури або просто погане самопочуття, необхідно оцінити рівень кетонів в крові і / або сечі.

А як інакше розрахувати дозу інсуліну на їжу?
Докладніше дивись «Як утворюються кетони?
Як їх можна виміряти?
У мене виявлені кетонові тіла, що робити?