"Прощайте, талони!": Які медичні документи скасував МОЗ і що таке "лікар по телефону"

У МОЗ вирішили скасувати сім обов'язкових до заповнення медичних форм, оновити Журнал реєстрації амбулаторних пацієнтів і значно скоротити Відомість обліку відвідування пацієнтів. Розповідаємо, до яких змін в наданні медичної допомоги це призведе У МОЗ вирішили скасувати сім обов'язкових до заповнення медичних форм, оновити Журнал реєстрації амбулаторних пацієнтів і значно скоротити Відомість обліку відвідування пацієнтів

З відкритих джерел

Восени минулого року український парламент узгодив, а президент підписав пакет законів про медичну реформу, яким передбачається внесення низки змін в існуючу систему надання медичної допомоги в країні.

Серед найважливішого - вже в цьому році українці зможуть самостійно вибирати собі лікаря (терапевта, педіатра, сімейного лікаря), а ряд медичних послуг для них стане безкоштовним.

Втім, введення цих новацій буде стартувати ближче до другої половини року, поки ж Міністерство охорони здоров'я заявило про початок великої перебудови медичного обліку.

Суть її в тому, що відомство відмовляється від радянської паперово орієнтованої системи охорони здоров'я і поступово стане переходити на електронний формат обліку пацієнтів в медустановах.

Першим кроком до цього у відомстві називають вступ в силу наказу МОЗ України № 157 від 26 січня 2018 року. Зокрема, цим документом з 13 березня скасовується ряд форм первинної облікової документації.

В. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун "РИА Новости"

"Прощайте, талони в лікарнях! І талони на талони. І навіть маленькі талончики. МОЗ скасовує застарілі форми первинної облікової документації! ... Ми переходимо на нову філософію збору статистики: повинна заповнюватися тільки потрібна інформація, в зручному форматі і місці", - анонсувала декількома днями раніше в. і. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун на своїй сторінці в Facebook .

Які медичні документи скасовуються

Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я, йдуть в минуле:

- останні талони в медичних установах (талон амбулаторного пацієнта (025-6 / о), талон на прийом до лікаря (025-4 / о) і талон для реєстрації заключних (уточнених) діагнозів (025-2 / о);
- контрольна карта диспансерного спостереження № 030 / о, а також медична карта студента (025-3 / о) та медична карта дитини для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів (026 / о);
- книга запису викликів лікарів додому (031 / о).

- останні талони в медичних установах (талон амбулаторного пацієнта (025-6 / о), талон на прийом до лікаря (025-4 / о) і талон для реєстрації заключних (уточнених) діагнозів (025-2 / о);   - контрольна карта диспансерного спостереження № 030 / о, а також медична карта студента (025-3 / о) та медична карта дитини для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів (026 / о);   - книга запису викликів лікарів додому (031 / о)

З відкритих джерел

У той же час замість паперових талонів документом вводиться оновлена форма 074 / о "Журнал реєстрації амбулаторних пацієнтів".

"Ця форма стане стандартом обліку візитів пацієнтів в медичних інформаційних системах і буде формуватися автоматично із записів амбулаторної картки. На перехідному етапі закладу первинної медичної допомоги, що не комп'ютеризовані, повинні будуть вести таку відомість в паперовій формі, однак, що дуже важливо, кількість інформації для її заповнення буде в рази менше існуючих форм ", - зазначають у МОЗ.

Крім того, наказом також істотно спрощується форма узагальнення обліку відвідувань № 039 / о "Відомість обліку відвідувань пацієнтів".

Що це змінює

Перш за все, в МОЗ переконані , Що скасування зазначених форм первинної облікової документації призведе до економії часу і збереженню здоров'я як пацієнтів, так і лікарів.

Так, у відомстві підрахували, що протягом 26 років незалежності країни на заповнення зазначених трьох талонів, в яких не було ніякої необхідності, оскільки вони роками лежали в коробках і не мали практичного використання, медпрацівники витратили не менше 500 млн годин, а на їх виготовлення пішло 5 тис. га лісу.

Відтепер, обіцяють в міністерстві, лікарі будуть відходити від застарілих практик і вносити лише необхідні дані і тільки один раз, зберігатися вони будуть все в одному місці. Тобто поступово лікарні в цілому повинні перейти на eHealth.

У той же час у відомстві відзначають, що відмова від карти диспансерного спостереження покладе край практиці регулярного огляду здорових людей, якої не існує в іншій частині цивілізованого світу, і стане початком впровадження в Україні щорічних скринінгових оглядів за групами ризику.

У відомстві планують, що такі огляди будуть введені з середини 2018 року.

Іншими словами, українцям без необхідності не потрібно буде проходити радіологічні та діагностичні обстеження, а також значна кількість лабораторних досліджень.

Зі скасуванням медичної карти студента, запевняють в міністерстві, у всіх молодих людей, які навчаються у вищих навчальних закладах, буде звичайна амбулаторна карта, а з запуском медичної реформи в містах вони зможуть вибрати будь-якого сімейного лікаря або терапевта за місцем фактичного проживання, підписати з ним декларацію і отримувати всі послуги разом з усіма необхідними довідками про стан здоров'я.

Так, з часом студентські поліклініки, які існують зараз, будуть конкурувати за пацієнтів на загальних умовах.

Так, з часом студентські поліклініки, які існують зараз, будуть конкурувати за пацієнтів на загальних умовах

З відкритих джерел

Подібна ситуація і з вихованцями дитячих садків і школярами. У їх батьків більше не будуть вимагати при вступі до навчального закладу медичних карт. Всі дані про дитину будуть зберігатися у лікаря, якого вибрали для нього батьки, підписавши відповідну декларацію.

Необхідними залишаться тільки звичайний медичний огляд і стандартна довідка. При цьому варто зауважити, що тут МОЗ також обіцяє зміни, але вони будуть анонсовані пізніше.

Також важливо, що зі скасуванням Книги запису викликів лікарів додому в Україні з'явиться таке поняття, як "лікар по телефону".

Суть нововведення в тому, що раніше всі звернення пацієнтів до медичних установ реєструвалися в книзі запису викликів лікарів додому працівниками реєстратури, після цього лікар отримував цей журнал і повинен був відзвітувати, що він зробив все візити за зазначеними викликами. Відтепер же лікар не буде зобов'язаний звітувати про відвідування всіх пацієнтів.

МОЗ вводить практику телефонного зв'язку між пацієнтом і лікарем. Працювати це в загальних рисах буде так: лікар отримує повідомлення про виклик на будинок, по телефону з'ясовує у пацієнта, що сталося, і приймає рішення, чи є стан хворого загрозливим і чи потрібно до нього їхати, або пацієнт може прийти до нього сам, або ж йому можна надати консультацію в телефонному режимі.

З відкритих джерел

Так, переконані у відомстві, можна буде забути про нецільові виклики лікаря додому, коли той витрачає час на одного пацієнта, тоді як його уваги чекають ще кілька хворих. А сама звітність про "домашніх прийомах" буде зведена до 4 цифр в день: загальна кількість звернень дорослих і дітей і кількість відвідувань дорослих і дітей вдома. Всі вони будуть фіксуватися в скороченій в три рази формі 039 / о.

Повністю перейти на нові правила виклику лікарів додому в міністерстві планують разом з прийняттям нового порядку надання первинної медичної допомоги, який запрацює з липня поточного року.

Ще одне нововведення пов'язане зі зміненою назвою і змістом форми 074 / о. Зокрема, з 13 березня зникає таке поняття, як "Журнал реєстрації амбулаторних хворих", і з'являється інше - "Журнал реєстрації амбулаторних пацієнтів".

У МОЗ вважають, що назва форми було некоректним, оскільки до лікаря можуть звертатися не тільки з-за хвороби, а, наприклад, для консультації щодо відмови від шкідливих звичок, вибору дієти, проведення вакцинації і т.д. Тому документ потребував зміну назви.

Поряд з цим відтепер в журналі будуть реєструвати звернення всіх пацієнтів в амбулаторії та вдома. Він буде формуватися в електронному варіанті автоматично із записів амбулаторної картки, оскільки більшість полів не стосується медичних даних.

Винятки становитимуть лише установи ПМП, в яких поки не встановлені комп'ютери. Там таку документацію будуть вести, як і раніше, в паперовій формі.

"Для кожного звернення кодуються причина звернення пацієнта, код діагнозу і дії лікаря по кодам ІСРС-2, затвердженим наказом МОЗ України від 04.01.2018 № 13" Про деякі питання застосування російськомовного варіанту міжнародної класифікації первинної медичної допомоги (ICPC-2-E) " . Зміна цього журналу відкриває доступ до практичного впровадження системи ICPC-2 на рівні лікарів ", - пояснюють у МОЗ.

Які подальші кроки

У тривалій перспективі в напрямку розбудови медичного обліку міністерство планує уніфікацію існуючих форм амбулаторних карт і їх узгодження з процесами комп'ютеризації. Тобто в майбутньому повинен залишитися тільки один вид амбулаторної картки, який буде враховувати особливості надання медичної допомоги дорослим і дітям.

Крім цього, зазначають у відомстві, здійснюється робота по переробці і значного скорочення (до 10 раз) звітних статистичних форм, в першу чергу Форми № 12 і Форми № 20.

реакції

Варто зауважити, що поки ініціативу МОЗ щодо відмови від паперової облікової документації суспільство сприймає позитивніше, ніж навпаки, проте багато хто побоюється, що зміни можуть мати і сумні наслідки. Наприклад, ось що кажуть про нововведення "лікар по телефону":

Наприклад, ось що кажуть про нововведення лікар по телефону:

соц мережі

соц мережі

соц мережі

соц мережі

соц мережі