ШАЛОМ, «Радіо няньки»!

Єврейський театр Левенбук вірним духу російської дитячої радіопередачі № 1
Єврейський театр Левенбук вірним духу російської дитячої радіопередачі № 1   А лександр Левенбук - один з найяскравіших героїв нашого дитинства

А лександр Левенбук - один з найяскравіших героїв нашого дитинства. Хто з тридцятирічних не пам'ятає незмінну трійцю «няньки» - Миколи Литвинова і двох Олександрів, Лівшиця та Левенбук, чий естрадний дует був відомий і любимо глядачами ще з 60-х. «Радіоняня» навчала нас граматиці і правопису, математичним правилам і хорошому тону, попутно розважаючи піснями. Композитори більшості цих пісень - Борис Савельєв та Володимир Шаїнський, в числі авторів текстів - Данило Хармс і Овсій (Шике) Дріз. «Радіоняня» була відмінною командою, неповторний стиль якої парадоксально поєднував у собі театральний капусник, дитячий ранок і музично-поетичне кабаре. У передачах «няньки» якась не то родзинка, чи то «безумінка» завжди поєднувалися з естетичної тверезістю, суворим смаком, цнотливістю і гуманізмом: «Щоб всі дівчата і всі хлопці подружилися з нею, щоб усім хлопцям, всім трулялятам було веселіше! »

Зараз пісеньки і «Веселі уроки няньки» повністю перевидані на CD, і це величезна удача для наших дітей. А що робить Олександр Семенович Левенбук, заслужений артист Росії, блискучий оповідач-гуморист, режисер-постановник перших сольних програм Євгена Петросяна та Володимира Винокура? З 1998 року він є художнім керівником єврейського театру «Шалом». Цей театр, так само як «Радіоняня», будує свою естетику багато в чому на гуморі і пісні. До репертуару театру входять п'єси Аркадія Хайта, Едуарда Тополя, Іллі Еренбурга, Ефраїма Севели. Щось дитяче і наївне є в його спектаклях, непомітно викликають в пам'яті дух 70-х років, втілених для нас в «Радіоняня».

Театр «Шалом» грає спектаклі російською, іноді з вкрапленнями їдишу, і активно співпрацює з сучасними виконавцями пісень на цій мові. Одним із спільних проектів театру «Шалом» і Московського ансамблю єврейської пісні «Дона» був семінар-фестиваль «Дона-фест», який зібрав кращих виконавців єврейської музики та пісні. 19 лютого в «Шалом» з великим аншлагом пройшов заключний гала-концерт «Дона-фесту», ведучим якого був відомий музикознавець телеканалу «Культура» Артем Варгафтік.

Музично-пісенна традиція європейського єврейства химерно поєднує в собі елементи музичного фольклору Східної Європи з театральним і естрадним спадщиною Європи Західної. Не дивно, що Олександр Левенбук присвятив себе цій традиції: уважне вухо могло при бажанні розчути її відгомони і в «Радіоняня».

В даний час Олександр Левенбук готує ангажементний спектакль-мюзикл Аркадія Хайта на музику Володимира Шаїнського. Він буде називатися «Моя кошерна леді».

Псой КОРОЛЕНКО

А що робить Олександр Семенович Левенбук, заслужений артист Росії, блискучий оповідач-гуморист, режисер-постановник перших сольних програм Євгена Петросяна та Володимира Винокура?