Село Кам'янка. Уральська «фабрика мрій» на річці Чусовой

  1. Історія
  2. пам'ятки Кам'янки
  3. «Кіношні» декорації
  4. Як дістатися до Кам'янки?
  5. Хочете стати читачем книги про річку Чусовой?
  6. Село Кам'янка на мапі:

Кам'янка - мальовнича село на річці Чусовой в Свердловській області. Помилково її «зістарили» на півтора століття, а Свердловська кіностудія зняла тут кілька відомих фільмів. Про історію та визначні пам'ятки Кам'янки читайте в нашій статті.

річці Чусовой

Історія

Село Кам'янка розкинулася на лівому березі річки Чусовой. Свою назву вона отримала від впадає тут в Чусовую однойменної річки (а та - від кам'янистого русла).
У XIX столітті письменник Д. Н. Мамін-Сибіряк в нарисі «Бійці» докладно писав про пристань Кам'янку. Однак це було художній твір, і насправді «співак Уралу» описував пристань в селі Усть-качці , Розташовану значно нижче по Чусовой. Однак з 1930-х років в путівниках стала помилково передруковувати інформація, що Кам'янка виникла в 1574 році, була крайнім східним пунктом володінь Строганових, а пізніше і пристанню.

Картина Олексія Єфремова, написана в Кам'янці

Вперше оману про Кам'янку привів Ф. П. Опарін в путівнику «Річка Чусова» (1936 рік). Звідти інформація розійшлася по іншим радянським путівників по Чусовой і Уралу. Помилка про вік Кам'янки тиражується журналістами та письменниками і в наші дні. У тому числі піддався омані і письменник Олексій Іванов у книзі «Message: Чусова». Сам же Мамін-Сибіряк користувався матеріалом В. Шишонков з «Пермської літописі», змінивши лише назву населеного пункту.
Насправді не було в Кам'янці ні судноверфі, ні пристані. Населений пункт виник з лесопильни на річці Кам'янці в 1726-1729 роках. Хоча ще до цього згадувалася розташована на річці Кам'янці село Фоміна, заснована в 1680-і роки селянином Фомою Микитовичем Кузнєцовим. Але тут вона стояла або вище - невідомо.

Але тут вона стояла або вище - невідомо

Для приведення в дію механізмів пильної млини невелику річку Кам'янку (її довжина всього лише близько 15 кілометрів) перегородили дамбою зі шлюзом. Після пуску млина тут стояла одна хата для робітників - двох пильщиків з трьома учнями. Поступово чисельність населення збільшувалася. У 1870 році в Кам'янці побудували каплицю в ім'я Іоанна Златоуста (не збереглася).

В даний час Кам'янка здебільшого дачне селище. Згідно з переписом 2010 року, в селі постійно проживає лише 40 жителів. З рядовими сільськими будиночками сусідять шикарні садиби. Один з найкрасивіших теремів стоїть на високому березі Чусовой (на місці колишньої каплиці). Ентузіастами створено музей села Кам'янки.

пам'ятки Кам'янки

Поблизу греблі можна побачити кілька старих будівель кінця XIX століття. З річки прекрасно видно дерев'яне двоповерхова будівля, обшите тесом. За радянських часів на будинку була табличка, в якій стверджувалося, що в ньому зупинявся письменник Д. Н. Мамін-Сибіряк перед сплавом по Чусовой. Але, як ви вже прочитали, це не так.

За цим будинком раніше розташовувався невеликий, але симпатичний кам'яний комору, від якого так і віяло історією. На жаль, недавно його розібрали.

Тут же, на схилі, стоїть пам'ятник жителям села, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни.

За гирлом Кам'янки на лівому березі Чусовой піднімається камінь Каменський. На самому початку каменю, у його підніжжя, б'є джерело з чистою водою. Інженер Рейн в 1889 році писав, що одного разу про цей камінь примудрилася розбитися барка, хоча тут не було якихось серйозних труднощів при проходженні.

У 1912 році камінь сфотографував С.М. Прокудін-Горський . Порівнюючи стару фотографію і сучасність, легко помітити вцілілі до наших днів сосни і старе дерев'яне будинок. Цікаво, що фотограф підписав скелю, як Кукушкін камінь.

На його схилі розташована база відпочинку. Камінь Каменський має статус пам'ятки природи регіонального значення .

«Кіношні» декорації

Головна визначна пам'ятка села Кам'янки - це залишки дерев'яної фортеці, побудованої Свердловської кіностудією на початку 1980-х років на камені Кам'янському для зйомок фільму «Семен Дежнев» (1983 рік). Потім тут же знімалися і інші фільми: «Демидови» (1983), «Золота баба» (1986), «Викрадення чародія» (1989), «Житіє Олександра Невського» (1991).

Побувавши тут, вам напевно захочеться знову переглянути ці кінокартини ... Знайди їх можна в плейлисте з уральськими фільмами на нашому каналі на YouTube .

Сплавлятися по Чусовой в липні 1986 року туристи з Латвії стали свідками зйомок фільму «Золота баба» в селі Кам'янка. Ці фотографії надав мені для публікації Олександр Мишенко, що живе тепер в Німеччині.

Велика частина дерев'яних будівель вже зруйнована, а й те, що залишилося, справляє незабутнє враження! Видно їх і з річки. Дивно, що кинуті декорації без будь-якої охорони і ремонту простояли ось уже кілька десятиліть! А адже віднови їх - і був би дуже цікавий туристичний об'єкт на популярному туристичному маршруті.

GPS-координати декорацій: N 57 ° 03.746'; E 59 ° 30.759'.

Більш сучасні декорації можна побачити на верхньому за течією скельному виході, де частково збереглися дерев'яні споруди. У 2008 році Свердловська кіностудія знімала тут фільм «Золото» за романом Д. Н. Маміна-Сибіряка. Для зйомок на скелі побудували декорації золотої копальні.

Для зйомок на скелі побудували декорації золотої копальні

У головній ролі знімався Сергій Безруков. Режисером фільму був Андрій Мармонтов. Допомагав кінематографістам і відомий Первоуральский краєзнавець Володимир Трусов. Через фінансову кризу фільм вийшов лише в 2012 році.

Через фінансову кризу фільм вийшов лише в 2012 році

Як дістатися до Кам'янки?

Село Кам'янка розташована на території міського округу Первоуральськ на відстані приблизно 100 кілометрів від Єкатеринбурга.

На автомобілі потрібно їхати по трасі Єкатеринбург - Перм, повернути в Первоуральськ, проїхати через усе місто, рухатися через селище Білімбай в напрямку Шалі. Проїхавши Коуровка, незабаром повернути праворуч - в село Кам'янку.

Можна дістатися і на громадському транспорті. Кілька разів в день через Кам'янку проїжджають приміські автобуси з Первоуральска. Туристи можуть доїхати і на електричці Єкатеринбург - Шаля до станції Кузино і потім дійти до села пішки. Від вокзалу в Кузино потрібно йти через селище в північному напрямку, потім по грунтовій дорозі по полю. Далі дорога йде по лісі вздовж річки Кам'янка. Від Кузино до Кам'янки приблизно 5 кілометрів. Зорієнтуватися допоможе наведена нижче карта.

Під час цього невеликого подорожі також можна відвідати скелі в селі Слобода , Побувати в Коуровской обсерваторії , на камені Собачі Ребра , в Новоуткінской печері або заглянути в Нижня Село і на камінь Шайтан , А то і ще далі - в селище Староуткинский і село Чусов .

Павло Распопов

UraloVed.ru

Село Кам'янка - лише мала частина з численних дивовижних пам'яток річки Чусовой. Дізнатися більше про її історію та визначні пам'ятки ви можете в моїй книзі-путівнику «Річка Чусова» .

Хочете стати читачем книги про річку Чусовой?

Дивіться також:

Верещагін П.П. картини Чусовой

Янішевський Е. Поїздка на річку Чусовую (1886 г.)

Зимова Чусовая (30.01.2016)

Село Кам'янка на мапі:

Пожертвувати 100 рублів «Ураловеду»

Поділіться з друзями!

Хочете стати читачем книги про річку Чусовой?
Як дістатися до Кам'янки?
Хочете стати читачем книги про річку Чусовой?