Що потрібно знати про золото кожному

  1. Каратність золота: західний показник якості металу
  2. Проба золота, клеймо, іменник
  3. Системи проби золота
  4. Догляд за виробами із золота без каменів
  5. Цікаві факти про золото

Протягом багатьох століть золото не припиняє дивувати нас своєю природною красою і сяйвом Протягом багатьох століть золото не припиняє дивувати нас своєю природною красою і сяйвом. Воно служило і служить показником достатку, розкоші і високого становища в суспільстві.

Найбільш популярними вважається жовте і червоне золото. Але на сьогоднішній день в ювелірній промисловості використовується все більше відтінків цього дорогоцінного металу. Чисте золото змішують з іншими металами для зміни його кольору і додання інших якостей, міцності і довговічності.

Для отримання білого золота найчастіше в сплав додають паладій або срібло. А надати більшого блиску і міцності допомагає родирование.

Біле золото все частіше вважають за краще, коли мова йде про обручках і кільцях для заручин . Воно дійсно чудово відтіняє колір діамантів.

На сьогоднішній день існують вузькопрофільні компанії, які виробляють спеціальні лігатури - вже готовий сплав для додавання в чисте золото. Купуючи лігатуру, майстер уже знає яке золото він отримає в результаті. Для того, щоб отримати біле золото 585-ї проби, ювелір додає в чисте золото лігатуру з паладієм і іншими домішками, які дають білий колір. Українські ювелірні компанії закуповують вже готову лігатуру на італійських фабриках. Такі сплави відрізняються високою якістю і суворим дотриманням норм і пропорцій металу.

Включення міді дозволяє отримати рожеве і червоне золото . У нашій країні виробів з рожевого золота ще не так багато, але в країнах Європи, Близького Сходу і США воно з кожним роком набуває все більшої популярності.

Каратність золота: західний показник якості металу

На Заході вагу золота вимірюється в тройських унціях (1 тройська унція = 31,1034768 грама), проте його чистота вимірюється в каратах (Karats, - не плутати з Carats, в яких вимірюють вагу діамантів). Каратність золота - це його чистота в сплавах.

Найчистіше золото - 24 карати. Але через свою м'якості воно рідко використовується в ювелірній справі. 21-каратне золото зустрічається в країнах Південно-Східної Азії, рідше - в Європі і практично не використовується в США. 18-каратне золото містить вже 75% золота і 25% інших металів. Мінімальна каратності металу, який ювеліри вправі називати золотом, багато в чому залежить від країни. У США мінімальний поріг - 10 Карат, у Франції, Португалії, Австрії, Великобританії, Ірландії - 9 Карат. У Греції і Данії ще нижче - 8 Карат.

Перекласти Карати, щоб величина стала зрозумілою вітчизняному покупцеві, просто. Для цього існує формула.
24: 1000 = Х: Y в якій Х - каратная проба, а Y - метрична. Тобто, якщо Вам потрапило в руки виріб, привезене з-за кордону з пробою в 14 карат, то Ви можете визначити, що Y = 1000 * 14: 24

Y = 583,33
З цього випливає, що вироби з каратності 14 відповідають вітчизняним з пробою 585 . Якщо каратності вироби 18, тоді проба ювелірного металу буде 750 .

Метал Золото (Au)% Срібло (Ag)% Мідь (Cu)% Цинк (Zn)% Паладій (Pd)% Біле золото 14К 58.3 32.2 9.5 Жовте золото 14К 58.3 30 11.7 Червоне золото 14К 58.3 9.2 32.5

Проба золота, клеймо, іменник

Поняття «проба золота» з'явилося при правлінні Петра I. До цього золото позначали клеймом із зображенням двоголового орла. На клеймі не було цифр, а якість золота визначалося купцями по його твердості і здатності змінювати колір при прожарюванні. В Європі таврувати золото почали у Франції за Людовіка IX. Ця традиція швидко поширилася на Великобританію. Чи не підлягали таврування лише вироби вагою до 1 грама.

Перші клейма були з двоголовим орлом і іменним написом ювеліра
Перші клейма були з двоголовим орлом і іменним написом ювеліра

У російській імперії проби за Петра I ставили пробірні старости, і було їх всього три:

- вище червоного;
- проти червоного;
- нижче червоного.

Ювелірна справа налагоджувалося швидкими темпами, майстри отримували пільги, але якість їх продукції строго контролювалося. Уже в ті часи кожен ювелір повинен був надавати відбиток свого іменника.
У наш час для визначення якості золота також використовуються проби і іменники. Именник - індивідуальний код виробника, в якому зашифрована інформація про нього і самому виробі, наприклад, рік випуску. Розшифрувати именник може лише знавець фахівець (ювелір, оцінювач), але про те, що його наявність необхідно на кожному вітчизняному виробі з золота, повинен знати кожен споживач.
Клеймо на золоті вироби ставитися тільки в формі ключика, де перша буква позначає область, в якій було виготовлено виріб, в нашому випадку - Київська область.

Тризуб - свідчить про те, що виріб пройшов відбір в пробірної палаті, що і засвідчено державним Гербом.

Сама проба, в нашому випадку 585, - позначає кількість чистого золота у виробі (58,5%) і є найпоширенішою на території України.

Системи проби золота

Метрична система проб 999 958 750 585 583 500 375 каратного система проб 24 23 18 14 14 12 9 Частка чистого золота 99.9% 95.8% 75% 58.5% 58.3 %% 50% 37.5%


375 проба - це сплав, в якому міститься 37,5% золота, а основна маса припадає на мідь і срібло. Може бути жовтого або червоного кольору, який тьмяніє на відкритому повітрі, тому що на поверхні утворюється сульфід заліза.
500 проба - міститься 50% золота. Нізколітейний сплав, де рештою маси виступають срібло і мідь.
585 проба - сплав, який містить 58,5% золота. Додатково в складі є паладій, нікель, срібло і мідь. Чи не тьмяніє на повітрі, відрізняється міцністю і твердістю, добре піддається куванні. Широко застосовується в ювелірній промисловості.
750 проба - 75% золота. Додатковими компонентами є срібло, платина, мідь, паладій, нікель. Колір варіюється від яскраво-зеленого до червоного всіх відтінків. Завдяки своїй твердості, міцності і легкості в обробці широко застосовується для виготовлення ювелірних прикрас.
958 проба - сплав містить 96% чистого золота, практично не використовується для виробництва ювелірних виробів. Метал дуже м'який для ювелірних прикрас, має яскравий, насичений колір. Собівартість золота 958 проби в порівнянні з іншими пробами вище.
999 проба - фактично чисте золото. М'який метал, схильний до деформації, не використовується в ювелірній промисловості. Хоча до революції 1917 року, з нього робили обручки. Вартість золота такої проби, зрозуміло, найвища.

Що стосується золота в інших країнах, то навіть таврування не завжди є обов'язковим. В Італії, Індії, Китаї використання клейма добровільне. Щоб хоч якось систематизувати маркування золота в Європі в 1972 році була прийнята Віденська конвенція. Відповідно до неї, країни учасники та інші держави дозволяють ввезення на свою територію ювелірних виробів з дорогоцінних металів без маркування, якщо на них присутня Загальна мітка про контроль (CCM, Common Control Mark).

Догляд за виробами із золота без каменів

Оскільки золото є природним природним елементом, його слід берегти від агресивного впливу хімічних речовин і абразивів. Якщо Вам доводиться мати з такими справу, золоті вироби краще знімати. Таким чином вдасться уникнути саден на поверхні прикраси і продовжити його блиск.

Як правильно доглядати за золотими прикрасами в домашніх умовах
Як правильно доглядати за золотими прикрасами в домашніх умовах

Для очищення золотих прикрас без дорогоцінних каменів можна використовувати розчин теплої води зі спеціальним миючим засобом або мильну воду і м'яку щіточку. Прикраси, які Ви не носите, краще зберігати в м'яких матерчатих мішечках або оригінальній упаковці виробника. Золоті вироби, які можуть подряпати один одного, тримайте окремо.

Цікаві факти про золото

  • Медалі для Олімпійських ігор, які всі звикли називати «золотими», виробляють з використанням тільки 6 грам золота. Справжні золоті медалі вручалися в 1904-1916 роках. Далі з економічних міркувань почали застосовувати більш дешеві метали.
  • Золоті вироби, які понад 1000 років перебували під землею, не втрачають свого блиску.
  • Золото в 19,3 рази важча за воду.
  • На думку вчених, на Марсі, Меркурії і Венері також можна знайти золото. Але поки технології не дозволяють досліджувати можливості цих планет, нам доводиться задовольнятися виключно «земним» золотом.

Читайте також: Біле золото і платина - в чому відмінність?