Третій Рим: куди поділися сім московських пагорбів

Фото: ТАСС / Сергій Карпов

Кожен москвич, який цікавиться історією свого міста, знає, що Москва стоїть на семи пагорбах. Де ж вони знаходяться, ці легендарні московські пагорби, і чи існують вони насправді - в матеріалі M24.ru.

Москва - Третій Рим, Москва - одне з чудес світу. Москва стоїть на семи пагорбах, як Вічне місто. Кожен корінний житель столиці з дитинства знає цю мантру, яка давно зведена в ранг аксіоми. Залишивши в стороні дві частини фрази, поговоримо про третій. А чи є вони насправді - ці сім московських пагорбів?

В історичних джерелах XVI століття згадувалися:

  • Боровицкий пагорб
  • Псковська гірка
  • Таганський пагорб або Швівая гірка
  • Івановська гірка або алабая пагорб
  • червоний пагорб
  • Старо-Ваганьковському пагорб
  • Чертольскіх пагорб
Минуло багато років і "склад" семи пагорбів сильно змінився. До нього увійшли височини на території, яка в XV-XVI століттях була глухою селом за межами Москви або зовсім була незаселеною. Зараз до легендарних горбах відносять:
  • Боровицкий пагорб
  • Іванівську гірку
  • Тригірка
  • Товариський пагорб
  • Стрітенський пагорб
  • Таганський пагорб
  • Лефортовський пагорб
А деякі дослідники навіть включають до складу "семи" аж Воробйови гори, які були до ладу "освоєні" містом лише в XX столітті.

Отже, що ж зараз знаходиться на місці пагорбів? Боровицкий пагорб був гору, оточену густим сосновим бором. Саме звідси бере свій початок історія Москви, тут князь Юрій Долгорукий заклав Кремль, який через багато століть буде невеликою територією на безкрайньої карті Москви.

Чертольскіх пагорб, за переказами, знаходився приблизно там, де зараз проходить вулиця Волхонка. Назва пагорба дали по найменуванню звивистого потічка, що стікав з гори, такого "спритного", як ніби "чорт рив". Зараз на місці цього пагорба знаходиться Храм Христа Спасителя.

Швівая гірка - це пагорб, який перебував в місці, де Яуза впадає в Москву-ріку. Власне, пагорб - це перебільшення. Швидше, там мала місце бути невелика височина. Втім, і їй було відміряно недовго існувати. У сталінські часи місце розрівняли для того, щоб побудувати там одне з найкрасивіших будівель столиці - висотку на Котельнической набережній.

Псковська гірка перебувала на території Китай-міста. Свою назву вона отримала через те, що її облюбували як місце проживання приїжджі скобарь - жителі Пскова.

Про Іванівській гірці згадок збереглося небагато. Відомо, що там розташовувався Іванівський монастир. Куди більше значення ця місцевість набула в дореволюційний час Російської імперії, тут знаходився знаменитий Хитров ринок зі своїми жахливими трактирами "Каторга", "пересильної" і "Сибір". Хитровка давно вже не існує, але її обезсмертив письменник Володимир Гіляровський у книзі "Москва і москвичі". Втім, і в збірнику "Нетряні люди" Хитровка займає чимало місця.

Товариський або Страсного пагорб - місце, де звели Страсний монастир. Говорити, що він був заселений під час заснування Москви неправильно, до того моменту, поки з столиці не з'явилася дорога до Твері - пагорб залишався незаселеним.

Стрітенський пагорб міг похвалитися наявністю Сухарева вежі і знаменитої пожежною дзвіницею.

думка фахівця

Я з великою недовірою ставлюся до легенди про те, що Москва стоїть на семи пагорбах. Тому що цього не було, це красива легенда.

Давайте для початку спробуємо скласти список цих семи пагорбів. Ми відразу ж побачимо, що єдиний реально існуючий пагорб - це Боровицкий. А взагалі в список включають постійно різні височини.

Ось наприклад, Трехгорка, ну або три гори. Вважається одним з пагорбів, але ж це ж три різних гори! Або ось Стрітенський пагорб, як він визначається? Адже не видно ж нізвідки, що він пагорб. Просто було піднесення, але це таке піднесення, яких дуже багато в околицях Москви, та й взагалі на Среднерусской рівнині.

Так що це гарна легенда, яка була покликана знайти деяку схожість у Москви з Римом. Крім Боровицького пагорба назвати-то в дійсності більше нічого. Або ось Швівая гірка або Таганський пагорб в Заяузье. В принципі так, таке піднесення є, але воно дуже довге і пологе.

Поява цієї легенди аж ніяк не відноситься до часу заснування Москви. Швидше за все, красива історія про сім пагорбів з'явилася десь в сімнадцятому столітті, коли в російську культуру, в архітектуру прийшов романтизм. Ось тоді почали замислюватися про історію і згадувати про підставу Москви. Іншими словами, сім пагорбів - це плід уяви романтиків, нічого такого насправді не існувало. Зрештою, дуже хотілося називати Першопрестольну Третім Римом.

Мабуть, найвідоміший пагорб у Москві, який, тим не менш, ніколи не включають в ці сім - це Поклінна гора, яка вже зовсім гора. Її зрив при будівництві будинків на Кутузовському проспекті, в результаті зараз вона сильно нагадує пологу височина, але це вже зовсім інша історія.

Олександр Фролов

москвовед

Справді, якщо ми подивимося в "Повість временних літ", жодної згадки там про семи пагорбах ми не знайдемо. Більш того, поки столиця обмежувалася територією Кремля і Китай-міста - про це ніхто і не думав. Взагалі на цій території розташовуються тільки два з семи пагорбів, що в версії XVII століття, що за нинішніми вишукувань. Іншими словами, говорити про те, що місто засноване на семи пагорбах, в корені невірно, оскільки на момент заснування столиця посідала лише один пагорб - Боровицкий.

Сім пагорбів в Москві шукав Михайло Ломоносов, який був зачарований легендою про настільки "римському" походження міста. Величезна кількість часу на пошуки легендарних височин вбили історики. Михайло Погодін, Іван Снєгірьов, Григорій Фішер фон Вальгейм - всі вони розшукували на території Старого міста і Замоскворіччя ті самі сім пагорбів, які немов сміялися над працьовитими дослідниками.

думка фахівця

Перш за все, не існує єдиної думки про те, які взагалі пагорби входять до цього переліку. Єдиний реально існуючий пагорб - Боровицкий. Решта - швидше піднесення, які навряд чи заслуговують того, щоб називатися пагорбами.

Ось зокрема, Трехгорка, яку багато включають до складу столиці. Але ж на території початкової Москви її просто не було і бути не могло, Пресня і Ваганьково увійшли в межі міста набагато пізніше.

Олександр Можаєв

москвовед


Як же все-таки варто ставитися до цієї легенди? Та ніяк! Вірили ж століттями, що засновники Риму Ромул і Рем були вигодувані вовчицею. Нехай історія про семи московських пагорбах теж залишиться красивою легендою, яка буде супроводжувати нові покоління школярів, які відкривають підручники з москвоведению. Хіба це погано?

Василь Макагонов

сюжет: Тренди міста: все, що хвилює столицю

А чи є вони насправді - ці сім московських пагорбів?
Отже, що ж зараз знаходиться на місці пагорбів?
Або ось Стрітенський пагорб, як він визначається?
Хіба це погано?