Віддали за обіцянку мити пенсіонерів? Мерія засекретила суму, за яку продала баню «Бадьорість»

Так зсередини виглядала одна з роздягалень найстарішої громадської лазні Єкатеринбурга на Куйбишева, 42

Мерія Єкатеринбурга, ЕМУП «Бадьорість» і ТОВ «Уральські лазні» відмовилися назвати суму оплати, що надійшла від будівельників «Сандунов» за баню «Бадьорість» на Куйбишева, яку зараз зносять .

Нагадаємо, в 2016 році муніципальне унітарне підприємство «Бадьорість» разом з ТОВ «Колор» заснували ТОВ «Уральські лазні» зі статутним капіталом в 198 мільйонів рублів. Частка «Бадьорості», внесена у вигляді нерухомого майна - лазні на Куйбишева, становила 33% статутного капіталу підприємства і була еквівалентна приблизно 66 мільйонам рублів. Потім ЕМУП «Бадьорість» вийшло зі складу «Уральських лазень», але заплатили йому за його майно чи ні, а якщо так, то скільки і за що, так і залишилося невідомим. ТОВ «Уральські лазні» по московській франшизі будуватиме в цьому місці новий банний комплекс «Сандуни» .

Можна закономірно припустити, що нинішні засновники «Уральських лазень» віддали ЕМУП «Бадьорість» за її баню саме ці 66 мільйонів. Але офіційного підтвердження нам, як це не дивно, не дали: все три учасника угод заявили, що відчуження було проведено в рамках закону, після оцінки незалежним експертом - і цим обмежилися.

Проте з відповідей компаній можна почерпнути нову інформацію по лазні «Бадьорість», ніж ми і займемося.

ТОВ «Уральські лазні»

Текст відповіді:

Текст відповіді:

У відповідь на прохання пояснити структуру угоди і назвати суму, яку довелося віддати за муніципальне майно, в ТОВ «Уральські лазні» нам повідомили, наприклад, що, коли вони шукали місце для лазні, під всі їх вимоги підійшла тільки лазня «Бадьорість» на Куйбишева , і уточнили: «з урахуванням того, що будівля не є пам'яткою архітектури, а приміщення та інженерні мережі самої лазні руйнувалися і потребували як мінімум в повній реконструкції».

Подібна логіка зазвичай зустрічається при продажу пам'яток архітектури «за рубль»: коли муніципалітет не може знайти гроші на реконструкцію і поступається розвалюється будівля приватним особам практично даром, в обмін на турботу про нього.

так, «Група Сінара» отримала госпіталь на ВІЗ-бульварі з землею під ним всього за 23 мільйони рублів . Баня «Бадьорість» ж так і не стала пам'ятником . Але твердження, що муніципалітет не може реконструювати будівлю своїми силами, розглядається як відправна точка для міркувань про те, що будівля можна віддати. Ну а платою може виступати і сама реконструкція.

Також в компанії повідомляють, що «умовою остаточної передачі зазначеного об'єкта для реалізації проекту було збереження його цільового призначення». Тобто лазня повинна була обов'язково залишитися лазнею - житло тут побудувати було б не можна.

А ще власники «Сандунов» в новому шикарному будинку повинні будуть, як раніше, забезпечити пільгову миття пенсіонерів. У відповідях «Уральських лазень» на запити Е1.RU взагалі немає таких слів, як «продаж», «оплата» і так далі. Фігурують слова «передача», «відчуження». Можна навіть сказати, що пільги для пенсіонерів позначені як найбільш конкретна частина оплати - взяття на себе соціальну функцію, яку раніше виконувало ЕМУП «Бадьорість», а тепер перестало.

Можна навіть сказати, що пільги для пенсіонерів позначені як найбільш конкретна частина оплати - взяття на себе соціальну функцію, яку раніше виконувало ЕМУП «Бадьорість», а тепер перестало

Може бути, частково будівля була оплачено майбутніми пільгами по миття пенсіонерів?

До речі, суми таких пільг можна підрахувати: скільки пенсіонерів потрібно обслужити за місяць або рік, яку суму на це будуть платити вони самі, а яку - підприємство. Схожий облік давно ведеться на міському громадському транспорті. А може бути, обов'язок надавати пільги навіть можна оформити як якийсь взаємозалік. Ну а чітких вказівок, що пільги - не єдина плата, у відповідях «Уральських лазень» немає.

Адміністрація Єкатеринбурга

Текст відповіді:

З відповіді мерії ясно, що перед виходом ЕМУП «Бадьорість» з ТОВ «Уральські лазні» частку муніципального підприємства додатково переоцінили.

На пальцях: коли ЕМУП вносило свою частку у вигляді лазні, було ясно, що лазня на той момент коштувала саме 66 мільйонів рублів. Але скільки вона коштувала, коли ЕМУП вийшло з «Уральських лазень», і скільки за неї заплатили муніципальному підприємству - невідомо.

Баню переоцінювали після того, як внесли до статутного капіталу «Уральських лазень». У більшу чи меншу сторону - секрет

ЕМУП «Бадьорість»

Головне, що міститься в офіційній відповіді муніципального підприємства, - то, що в 66 мільйонів спочатку була оцінена виключно лазня - без земельної ділянки, на якому вона стояла. Це дає нам можливість міркувати далі.

При переході права власності на баню від ЕМУП «Бадьорість» до ТОВ «Уральські лазні» майно перестало бути муніципальним. У його нового власника - ТОВ «Уральські лазні» - з'явилося право приватизувати землю. Що і було зроблено, за даними ЕГРН, к Детально 7 червня 2018 року. Тут же почалася підготовка до знесення будівлі.

Приватизація, до слова, - теж не безкоштовний процес. Для землі під комерційну нерухомість це скоріше покупка без конкуренції. Тобто сума, яку муніципалітету віддали за належну йому землю, - це окреме питання.

Тобто сума, яку муніципалітету віддали за належну йому землю, - це окреме питання

Якщо виходити з початкової вартості приміщень лазні та кадастрової вартості ділянки, муніципальна частина всього комплексу могла б коштувати близько 110 мільйонів рублів. Але скільки вийшло за фактом - невідомо

Важливі подробиці: щоб приватизувати землю під будівлею, потрібно бути власником всіх приміщень в будівлі (необов'язково об'єднаних в один об'єкт). При цьому сама будівля, розділене на окремі приміщення з власними кадастровими номерами, взагалі-то має бути знято з обліку: воно більше не є єдиним об'єктом. Але іноді цього не відбувається, і воно залишається в Росреестра. До речі, це відповідь на питання громадських діячів, яких цікавило, НЕ муніципальну чи власність зносять , Раз на сам будинок «Бадьорості», згідно з даними ЕГРН, не було зареєстровано жодного переходу прав власності.

Однак тоді не дуже зрозуміло, як вдалося приватизувати землю, якщо як мінімум одне з приміщень будівлі залишилося зареєстрованим на мерію Єкатеринбурга. При наявності ще одного власника це майже неможливо. Так само як і знесення будівлі: логіка в тому, що власник, руйнуючи будівлю, що належить йому в повному обсязі, порушує чужі права - наприклад, на конструктив будівлі і на місця загального користування, в яких завжди є частка іншого власника, який би крихітне приміщення в будівлі йому не належало. Такі речі традиційно вважаються вкрай ризикованими. Але в даному випадку мерія в суд подасть навряд чи.

Але в даному випадку мерія в суд подасть навряд чи

Коли земля під «Бодростью» була приватизована (дата переходу права - 6 червня 2018 року) як мінімум одне з приміщень все ще належало мерії Єкатеринбурга (7 липня 2018 року - дата запиту)

Джерела Е1.RU в числі інтересантів проекту «Сандуни» називають сім'ю віце-губернатора Володимира Тунгусова. Однак це не те щоб велике відкриття, оскільки генпідрядником «Сандунов» виступає СК «Русград» - компанія, яка багато років контролювалася родичами впливового чиновника.

Показово, що для муніципальних службовців в даній ситуації, здається, набагато безпечніше проігнорувати зміст запитів численних ЗМІ, засекретити суму плати за баню і стати об'єктом критики за непрозорість угоди, ніж просто озвучити, скільки грошей надійшло в ЕМУП «Бадьорість» за баню і в бюджет міста за землю. Проблема в тому, що в такій ситуації ніхто точно не знає, чи надходила щось взагалі.

Проблема в тому, що в такій ситуації ніхто точно не знає, чи надходила щось взагалі

Текст: Олена Баталова
Фото: Петро Гиндин, Анастасія РОВНУШКІНА / Е1.RU

Може бути, частково будівля була оплачено майбутніми пільгами по миття пенсіонерів?